Kiedy potrzebny jest adwokat? Jak wygląda pierwsza wizyta?
W życiu zdarzają się takie chwile, w których potrzebna jest pomoc prawna. Specjalistą, który wspiera ludzi w tym zakresie, jest adwokat. Jego podstawowym zadaniem jest świadczenie usług prawniczych zarówno dla osób prywatnych, jak i firm.
W jakich sytuacjach należy skorzystać z usług adwokata?
Adwokat niezbędny jest zawsze wtedy, gdy decydujemy się dochodzić swoich racji drogą sądową. Jego wsparcie jest nieodzowne, gdy złamaliśmy prawo – popełniliśmy przestępstwo bądź wykroczenie. Adwokat wspiera swoich klientów w takich sprawach jak ubieganie się o odszkodowanie, mobbing w pracy czy fałszywe oskarżenia. Może uczestniczyć w sprawach cywilnych lub karnych. Wszystko zależy od jego specjalizacji.
Adwokat zawsze reprezentuje klientów
Adwokat jest reprezentantem klienta w sądzie. Obowiązuje go tajemnica zawodowa. Oznacza to, że wszystkie informacje, jakie uzyska, musi zachować dla siebie. Może wykorzystać tylko to, co przynosi korzyść i na ujawnienie czego pozwala klient. Adwokat działa tak, aby wygrać sprawę lub uzyskać dla swojego klienta jak najłagodniejszy wyrok. Czynności prowadzi zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze adwokata?
Adwokaci specjalizują się w różnym zakresie, a niektórzy z nich zdobywają dodatkowe kwalifikacje w ramach konkretnych specjalizacji. Przed nawiązaniem współpracy z określonym prawnikiem, należy dokładnie przeanalizować jego charakterystykę, doświadczenie, drogę zawodową, ilość wygranych spraw oraz opinie dostępne w sieci. Dzięki temu możliwe będzie wybranie osoby, która jak najlepiej zaopiekuje się danym klientem.
Jak wygląda pierwsza wizyta w kancelarii?
Na pierwsze spotkanie najlepiej umówić się z wyprzedzeniem. Koniecznie trzeba zabrać wówczas wszystkie potrzebne dokumenty i informacje. Adwokat musi ustalić stan faktyczny. W przypadku spraw spornych potrzebne będą umowy, zaświadczenia, korespondencja czy bilingi. Jest to także czas, żeby zastanowić się nad powołaniem ewentualnych świadków w sprawie.
Gdy zależy nam na znalezieniu prawnika do obsługi firmy, należy zdecydować się na adwokata, który specjalizuje się w kwestiach związanych z prawem dotyczącym prowadzenia działalności gospodarczej. W rozmowie z takim specjalistą najpierw warto zaprezentować dane dotyczące osiąganych obrotów, listę kontrahentów i powiązań kapitałowych. Na początku współpracy trzeba przedstawić adwokatowi jak najwięcej informacji.
Potrzebna będzie lista pytań
Przed pierwszą wizytą w kancelarii prawniczej warto przygotować sobie wstępną listę pytań. Podczas rozmowy zapewne pojawią się kolejne kwestie i wątpliwości. Jednakże taka pomoc przygotowana wcześniej sprawi, że rozmowa przebiegnie sprawniej i o niczym nie zapomnimy. Pytania mogą być przesłane do kancelarii mailem przed spotkaniem. Dzięki temu prawnik się z nimi zapozna i lepiej przygotuje się do dyskusji.
Najważniejsza jest szczerość
Podczas spotkania z prawnikiem trzeba być szczerym. Bez tego czynnika nie ma co myśleć o pozytywnym załatwieniu sprawy. Współpraca z przedstawicielem prawa ma sens wyłącznie wtedy, gdy opiera się na obustronnym zaufaniu. Musimy pamiętać o tym, że prawnika obowiązuje tajemnica zawodowa. Dobry adwokat jest uczciwy i stara się pomóc klientowi.