Blokowanie strony internetowej – jak to zrobić?

Przeglądanie internetu prowadzi użytkownika do wielu stron, jednak nie wszystkie muszą zawierać wartościowe treści. Dla bezpieczeństwa nas samych, a także najmłodszych lepiej blokować te, które nie mają odpowiednich certyfikatów lub są przeznaczone dla dorosłych. Internet umożliwia więc dostęp do niezliczonej liczby witryn internetowych, ale zdarza się, że niektóre po prostu są fałszywe i zawierają oprogramowanie, za pomocą którego hakerzy są w stanie wykraść najważniejsze informacje z naszego komputera. Numer konta, dane do logowania, pin, a także ważne dokumenty stają się łatwym łupem dla nich, a dla nas to ogromny problem. Warto więc zabezpieczyć się w odpowiedni sposób, blokując poszczególne strony internetowe.

Jak zablokować stronę internetową?

Do blokowania najróżniejszych stron internetowych można wykorzystać specjalistyczne oprogramowanie lub pogrzebać nieco w plikach komputera. Z takiego rozwiązania najczęściej korzystają pracodawcy oraz rodzice, którzy chcą chronić swoje dzieci przed niebezpiecznymi treściami. Wydawać by się mogło, że zrobienie takiej blokady wymaga także sporej wiedzy z zakresu informatyki.

Nic bardziej mylnego. W dobie powszechnego korzystania z internetu można również natknąć się na treści, które pozwolą załatwić problem bez korzystania z usług firm IT. Jak to zrobić? Mając system Windows, wystarczy edytować plik hosts. W tym celu należy:

  1. Otworzyć „Mój komputer” i wyszukać folder znajdujący się na ścieżce “C:/Windows/System32/drivers/etc”
  2. Wyciągnąć plik hosts na Pulpit poprzez kopiuj – wklej
  3. Następnie należy go otworzyć w notatniku i dodać adresy stron internetowych, które mają zostać zablokowane
  4. Ostatnim krokiem jest zapisanie zmian i podmiana pliku hosts w wyszukanym wcześniej folderze

Jak zablokować więcej stron internetowych?

Blokowanie stron internetowych można wykonać również przy pomocy programu Block Site. Jest to wtyczka, którą można zainstalować na wszystkich popularnych przeglądarkach internetowych. Jej działanie jest bardzo proste. Gdy wtyczka się pobierze, następuje jej automatyczne otwarcie.

Wystarczy wtedy wpisać w niej adresy stron do zablokowania. Ponadto jej ciekawą funkcją jest możliwość blokowania witryn internetowych na podstawie konkretnych fraz. Block Site świetnie sprawdzi się w przypadku, gdy z komputera korzysta dziecko. W ten sposób można ograniczyć jego dostęp do stron, które nie są przeznaczone dla jego grupy wiekowej. Należy jednak pamiętać, że w przypadku posiadania kilku przeglądarek internetowych, niezbędne jest zainstalowanie wtyczki w każdej z nich.

Dodaj komentarz