Galerie handlowe – jak zmieniały się na przestrzeni lat?

Nowoczesne galerie handlowe stały się nieodłącznym elementem krajobrazu krajów wysokorozwiniętych. Konsumpcja i chęć życia na wysokim poziomie sprawiły, że coraz więcej osób wizyty w centrum handlowym traktuje już w kategoriach towarzyskich, aniżeli czysto praktycznych. Jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu próżno było szukać galerii handlowych z prawdziwego zdarzenia, a ówczesne domy towarowe ograniczały się jedynie do supermarketu i kilku niewielkich sklepów. Dość powiedzieć, że pierwsze polskie galerie handlowe powstały w latach 90., czyli z dużym poślizgiem w stosunku do rynków zachodnich. Jak zatem prezentowały się galerie z przeszłości, a jak prezentują się dzisiaj?

Centrum handlowe przyszłości

Oglądając dziś „Powrót do przyszłości” uśmiechamy się na widok przedstawionej tam wizji czasów, w których obecnie żyjemy. Latające samochody, deskorolki czy samosznurujące się buty to wynalazki wciąż pozostające jedynie w uniwersum trylogii o szalonym naukowcu. Wiele osób dorastających w latach 90. pewnie wyczekiwało czasów, kiedy centra handlowe staną się małymi „miastami w mieście” na wzór filmów science-fiction. Brzmi śmiesznie? Nie do końca.

Warszawa stolicą centrum handlowych

Wystarczy spojrzeć na centra handlowe w Warszawie. Na pierwszy plan wysuwają się Złote Tarasy, czyli największa galeria handlowa w Warszawie Centralnej. Setki lokali, a w tym moda, zdrowie i uroda, artykuły spożywcze, elektronika, restauracje, centra rozrywki i wiele wiele innych. Czy nie brzmi jak opis niewielkiego miasteczka? Złote Tarasy bez wątpienia można zaliczyć do najnowocześniejszych centrum handlowych w Polsce, a tłumy klientów codziennie korzystających z udogodnień galerii doskonale to pokazują.

Centrum handlowe kiedyś i dziś

Obraz galerii handlowych, które znamy obecnie, diametralnie różni się od koncepcji przyświecających projektantom pierwszych tego typu obiektów na świecie. W latach 50. i 60. obszarem dominującym w centrach handlowych były hipermarkety, których uzupełnienie stanowiły niewielkie butiki odzieżowe. Potem nastąpiło wyrównanie proporcji, gdzie sklepy spożywcze zajmowały mniej więcej tyle samo powierzchni użytkowej, ile sklepy odzieżowe.

Współczesne centra handlowe

W późniejszej fazie rozwoju centrum handlowych zarysowała się wyraźna przewaga sklepów odzieżowych nad supermarketami, a do głosu doszły również lokale rozrywkowe jak kina czy restauracje. Ten model jest nam dobrze znany, gdyż większość współczesnych centrum handlowych działa w podobnym wymiarze. Nowoczesne centra handlowe przestały więc pełnić funkcję jedynie konsumencką – galerie handlowe to miejsca o wielu twarzach i nieograniczonych możliwościach.

Zobacz także: https://iksmag.pl/co-wplywa-na-wybor-centrum-handlowego/

Shopping is the new black

Zakupy już od dawna przestały być jedynie przykrym obowiązkiem – wizyty w centrum handlowym traktujemy jako rodzaj szeroko pojętej rozrywki o wysokim prestiżu. W trosce o zadowolenie klientów, największe centrum handlowe Warszawa, jakim niewątpliwie jest galeria Złote Tarasy (przynajmniej w centrum miasta), regularnie modernizuje swoje wnętrze, aby w jeszcze większym stopniu umilić klientom długie godziny spędzane na zakupach, rozmowach czy zabawie.

1 thought on “Galerie handlowe – jak zmieniały się na przestrzeni lat?

Dodaj komentarz