Inwentaryzacja budynku krok po kroku

Właściwe wykonanie inwentaryzacji budynku polega na zrealizowaniu poszczególnych czynności, powoli i dokładnie. Sednem inwentaryzacji jest oczywiście zmierzenie budynku, ale większość doświadczonych osób zaleca najpierw zwykłe oględziny. Są one przydatne, by wyeliminować ewentualne przeszkody.

Inwentaryzacja budynku – co robi się na początku?

Zanim rozpocznie się właściwa inwentaryzacja budynku, należy wykonać tzw. wizję lokalną. W jej trakcie poznaje się wygląd obiektu i jego otoczenie. Można ocenić bezpośrednie sąsiedztwo, tzn. z czym styka się budynek i z czym graniczy. Trzeba policzyć ilość okien i drzwi, piwnic, oszacować typ dachu oraz materiały użyte do budowy poszczególnych elementów.

Ten krok jest ważny, a mimo wszystko często pomijany. Niestety pominięcie go opóźnia zakończenie prac, bo pomiary trwają dużo dłużej. Gdy trzeba na bieżąco brać pod uwagę dodatkowe pomieszczenia, piwnice lub ich brak, badać, z czego np. zbudowano kondygnacje i stworzono dach, mierzenie odwleka się.

Inwentaryzacja budynku przez profesjonalistów

To, jak będzie przebiegała inwentaryzacja budynków, uwarunkowane jest także powodem, dla którego w ogóle się ją zleca. Niektórzy zlecają taką usługę bo np. kupili nieruchomość i chcą wiedzieć dokładnie, jak ona wygląda. Inni zamierzają wykonać remont, a nawet gruntowną przebudowę i poprzez inwentaryzację poznają budynek od podstaw.

W ramach inwentaryzacji można sprawdzić ilość dostępnych pomieszczeń – na tej podstawie ocenia się, jak duża jest tzw. przestrzeń użytkowa. Możliwe jest też oszacowanie elewacji zewnętrznej, jej wyglądu, ewentualnych możliwości modyfikacji. Dopiero po zrealizowaniu takich wstępnych testów wykonuje się dokładne pomiary.

Do czego jeszcze przydaje się inwentaryzacja budynku?

Często jest tak, że inwentaryzację zlecają przedsiębiorcy, inwestorzy przed lub tuż po zakupie nieruchomości. Jest ona niezbędna w celu oszacowania niezbędnego wkładu finansowego. Na podstawie szacunków oraz pomiarów klient może zaplanować dalsze postępowanie w celu uniknięcia zbędnych wydatków.

Podsumowując, inwentaryzację warto wykonać krok po kroku zaczynając od sprawdzenia, jaka jest powierzchnia użytkowa obiektu i jak wygląda on z zewnątrz i od wewnątrz.

Dodaj komentarz