Satysfakcjonujące zakupy przy ograniczonym budżecie – krótki poradnik

Każdy z nas zna osoby, które potrafią oszczędzać. Są w stanie kupować tylko to, co jest im naprawdę potrzebne. Choć często nie zarabiają one wiele, niczego im nie brakuje, a dodatkowo pod koniec każdego miesiąca dysponują oszczędnościami. Niestety w Polsce tacy ludzie stanowią mniejszość. Ogromna część naszych rodaków ma poważne problemy z finansami. Jak przełamać swoje negatywne nawyki zakupowe i wreszcie zacząć oszczędzać?

Dlaczego wydajemy za dużo?

Przyczyn, dla których wydajemy za dużo jest wiele. Jedną z nich jest brak edukacji finansowej w naszym kraju. Dzieci w szkołach nie uczy się gospodarowania pieniędzmi. Niestety często nie są one w stanie nauczyć się tego również od własnych rodziców. Dodatkowym problemem jest fakt, że pewna część społeczeństwa stara się podnieść swoje poczucie własnej wartości robiąc zakupy (taka skłonność wynika między innymi z naszej trudnej historii – przez wieki społeczeństwo cierpiało biedę, a na zrobienie większych zakupów możemy pozwolić sobie dopiero od niedawna).

Inną kwestią jest fakt, że jako klienci jesteśmy poddawani manipulacjom specjalistów od marketingu. Celem ich pracy jest sprawienie, żebyśmy wyszli ze sklepu z pełnymi torbami nawet wtedy, kiedy przyszliśmy jedynie po mleko.

Jak manipulują nami sklepy?

Duża część klientów nie ma pojęcia o tym do jakiego stopnia manipulują nimi sklepy. W dużych sklepach i hipermarketach dosłownie każdy szczegół ma znaczenie. Towary są układane w taki sposób, żebyśmy musieli przejść cały sklep w poszukiwaniu podstawowych produktów. Wówczas szanse na to, że kupimy „coś jeszcze” wzrastają o co najmniej kilkadziesiąt procent.

Manipulacją jest także specjalnie dobrana muzyka, która ma sprawić, że spędzimy w sklepie więcej czasu (a tym samym zrobimy większe zakupu). Specjaliści od marketingu dobierają specjalne oświetlenie, a nawet manipulują nami przy pomocy zapachów (zapach świeżego pieczywa w hipermarkecie jest nieprzypadkowy).

Co zrobić, żeby wydawać mniej?

Świadomość sztuczek marketingowców to pierwszy krok do oszczędzania na zakupach. Zanim wybierzemy się do sklepu powinniśmy zjeść dobry obiad (wówczas zapach pieczonych bagietek nie pomiesza nam zmysłów). Dobrą praktyką jest zabranie własnej muzyki – najlepiej dynamicznej, która sprawi, że będziemy działać szybciej.

Obowiązkowe jest sporządzenie listy zakupów. Jeżeli robimy zakupy spożywcze, zaplanujmy posiłki na kilka dni, a następnie sprawdźmy, jakie produkty są nam potrzebne do ich przygotowania. Przed wpisaniem produktu na listę koniecznie sprawdźmy, czy nie mamy go przypadkiem w swojej lodówce. Przy tworzeniu listy zakupów możemy wykorzystać gazetki promocyjne naszych ulubionych sklepów na portalu egazetka.com. Pamiętajmy jedynie o tym, żeby nie kupować produktów tylko dlatego, że są dostępne w promocji. W przypadku, gdy na naszej liście znajdują się jajka, możemy kupić je w promocji. Jeżeli nie – nie róbmy zapasów. Zwłaszcza, że jajka posiadają dość krótki termin przydatności do spożycia.

Dodaj komentarz