Przegląd klimatyzacji – na czym polega?

Instalacja klimatyzacji to nie tylko komfort przebywania w pomieszczeniu, ale i obowiązek dbania o cały układ chłodzący. Systemy te powinny być regularnie sprawdzane. Przed zamówieniem usługi przeglądu warto sprawdzić, na czym polega taka usługa.

Komu zlecić przegląd klimatyzacji?

Okresową kontrolę klimatyzacji najlepiej zlecać podmiotom, które również je zakładają. Przykładem takiej firmy jest Puch, która specjalizuje się w przeglądach klimatyzacji w Łodzi. Dlaczego to takie ważne? Świadczące tego typu usługi przedsiębiorstwa od podszewki znają takie systemy. Puch wykonuje bowiem również montaż systemów chłodzących w Łodzi.

Nie zawsze jednak możliwe jest zlecenie usługi firmie, która zakładała dany system. W wielu miejscach może też nie funkcjonować przedsiębiorstwo zajmujące się montażem klimatyzacji. W takich sytuacjach przeglądem może zająć się serwisant z uprawnieniami SEP do 1 kV.

Jak przebiega przegląd klimatyzacji?

Przegląd układu chłodzącego polega na sprawdzeniu stanu klimatyzatorów wewnętrznych, ich przewodów i zewnętrznych agregatów. W ramach kontroli weryfikuje się też działanie termostatu i bezpieczeństwo instalacji elektrycznej.

Zakres usługi obejmuje ponadto przywrócenie urządzeń do stanu pierwotnego. Serwisant czyści oraz odgrzybia parownik i skraplacz. Wymienia również filtr powietrza. Oprócz tego wykonuje próbę szczelności. W zakres czynności wchodzi ponadto nabijanie czynnika chłodniczego.

Jak często trzeba robić przegląd klimatyzacji?

Przegląd klimatyzacji należy zlecać przynajmniej raz w roku. Jest to ważne nie tylko dla zdrowia. Dla właścicieli układów chłodzących jest to obowiązkiem prawnym. Najrzadziej, bo właśnie co 12 miesięcy, powinna być kontrolowana instalacja o pojemności do 29 kg. Takie układy montowane są głównie w prywatnych domach.

Klimatyzację o pojemności od 30 do 299 kg trzeba sprawdzać co pół roku. Sprzęt o tej masie zazwyczaj chłodzi pomieszczenia biurowe. Instalacje w budynkach wielkopowierzchniowych mają pojemność przekraczającą 299 kg. Należy je kontrolować co 3 miesiące.

Dodaj komentarz