Dieta dziecięca – jak ją skomponować?

Odpowiednio skomponowana dieta jest oczywiście bardzo istotna na każdym etapie życia, lecz jej znaczenie jest znacznie większe szczególnie na pierwszych jego etapach, czyli wtedy gdy dziecko jest w wieku niemowlęcym, przedszkolnym, a następnie szkolnym. Jak więc skomponować dietę dziecięcą i dlaczego jest to tak ważne?

Jak zadbać o dobrą dietę dziecięcą?

Dobra dieta dziecięca nie jest łatwa do skomponowania, szczególnie jeśli nie znamy zasad dietetyki. Na szczęście w dzisiejszych czasach znajdziemy wiele dietetyków, którzy specjalizują się w opracowywaniu zdrowych planów żywieniowych dopasowanych indywidualnie do danej osoby.

Pomocna może się również okazać dieta pudełkowa w Katowicach. Wiele firm, które zajmuje się oferowaniem cateringu dietetycznego, który każdego dnia rano jest dostarczany w pudełkach pod same drzwi oferuje bowiem również zbilansowane diety dla dzieci, które zachęcą je atrakcyjnym wyglądem, a także zawierają składniki potrzebne dla dzieci w wieku szkolnym, gdy ciało dynamicznie się rozwija.

Jak odpowiednio skomponować dietę dziecięcą?

Dobrze skomponowana dieta niezależnie od tego, czy jest to dieta dziecięca czy też dla dorosłych to dieta, która jest zbilansowana i zapewnia wszystkie wymagane składniki, lecz jednocześnie jest prosta do utrzymania i nie oznacza jedzenia rzeczy, za którymi nie przepadamy, czy też kompletnego braku jedzenia niezdrowego. Istotą diety nie jest bowiem męczenie się, lecz zadbanie o swoje ciało, a zjedzenie czasem niezdrowej przekąski czy słodyczy nie oznacza, że jemy niezdrowo.

Przede wszystkim ważne jest zadbanie o wartość energetyczną. Dla dzieci w wieku szkolnym zazwyczaj zaleca się 2100 kcal w wypadku dziewczynek oraz 2350 kcal dla chłopców. Kolejna kwestia to makroskładniki. Białko, czyli budulec działa powinno stanowić około 15% składników, lecz nie więcej niż około 1,1 g/kg masy ciała. Tłuszcze to od 20 do 35%, a węglowodany od 50 do 70%. Ważne jest też dostarczenie błonnika oraz witamin i składników mineralnych.

Dodaj komentarz