Brak możliwości otwarcia auta. Sprawdź co możesz zrobić!

Brak możliwości otwarcia własnego samochodu to sytuacja tak samo kłopotliwa, jak stresująca. Zgubione, czy zatrzaśnięte klucze, niesprawna elektryka – przyczyn problemu może być wiele. Jednak niezależnie, co spowodowało trudności, trzeba problem jak najszybciej rozwiązać, aby móc spokojnie ruszyć w drogę. Co zrobić, gdy nie ma możliwości otwarcia drzwi od auta? Kiedy rozwiązaniem będzie awaryjne otwieranie samochodu, a kiedy konieczna będzie wymiana zamków?

Działanie zależne od przyczyny

Sposób działania powinien być uzależniony od przyczyny braku możliwości otwarcia drzwi. Jeśli doszło do utraty klucza i nie mamy zapasowego to jedynym rozwiązaniem będzie wymiana zamków lub dorobienie klucza na podstawie zamka. Pierwszym zadaniem zajmie się serwis samochodowy, a drugim dobry ślusarz z https://www.pogotowie-zamkowe-katowice.pl. Warto jednak rozważyć, która opcja będzie dla nas lepsza. Dorobienie klucza będzie korzystniejsze, jeśli doszło do uszkodzenia klucza lub mamy pewność, że zgubiony klucz nie dostał się w niepowołane ręce (np. upuściliśmy klucz w niedostępne miejsce). Jednak, jeśli istnieje podejrzenie, że klucz mógł trafić w niepowołane ręce, to bezpieczniej będzie wymienić zamki w aucie w dobrym warsztacie samochodowym.

Jeśli przyczyna braku możliwości otwarcia drzwi samochodu jest bardziej prozaiczna i wynika z: zatrzaśnięcia kluczy w aucie, rozładowanego akumulatora lub niesprawnej elektryki, to rozwiązaniem będzie awaryjne otwieranie samochodów, czyli usługa wykonywana przez ślusarza.

Awaryjne otwieranie zamków

Awaryjne otwieranie samochodu to usługa wykonywana przez licencjonowanego ślusarza, która polega na kontrolowanym włamaniu się do auta. Fachowiec robi to przy pomocy specjalnych narzędzi, a dzięki dużej wiedzy może to zrobić bez powodowania dodatkowych uszkodzeń. Co ważne, na posiadanie narzędzi do tzw. lock pickingu, trzeba mieć odpowiednie pozwolenie, gdyż są one wykorzystywane przez włamywaczy. Dlatego usługa awaryjnego otwierania zamków wykonywana jest jedynie na wyraźne życzenie właściciela i po potwierdzeniu, ze osoba zgłaszająca problem ma prawo wejść do pojazdu (wystarczy do tego dowód rejestracyjny).

Dorobienie klucza

Jak wspomniano wcześniej, inną możliwością wykorzystywaną w przypadku utraty kluczy, jest dorobienie klucza na podstawie zamka. Jest to usługa wykonywana tylko przez najlepsze firmy ślusarskie, których pracownicy posiadają odpowiednie umiejętności. Wynika to z faktu, że w takim przypadku klucz dorabiany jest ręcznie, co wymaga dużego doświadczenia i precyzji działania.

Czy można samodzielnie otworzyć auto?

Oczywiście, że drzwi można spróbować otworzyć samodzielnie. Jednak, czy to się uda? O ile nie jesteśmy bohaterem filmu sensacyjnego, to szanse są raczej marne. Za to z dużym prawdopodobieństwem uszkodzimy drzwi lub mechanizm zamka. To narazi nas na dodatkowe koszty i problemy oraz brak możliwości korzystania z auta przez kilka kolejnych dni, zanim mechanik wykona niezbędne naprawy. Warto zatem pamiętać, że rozwiązania siłowe (wybicie szyby, manewrowanie przypadkowymi narzędziami w zamku) nigdy nie są dobrym rozwiązaniem, a najprościej jest po prostu wezwać na pomoc fachowca, który szybko upora się z problemem.

Dodaj komentarz