Jak można usprawnić wentylację w domu?

Posiadanie sprawnej wentylacji jest zdecydowanie tym aspektem, który bardzo pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo oraz komfort mieszkania. Regularna i niczym niezakłócona cyrkulacja powietrza sprawi, że będziemy mogli swobodnie oddychać oraz cieszyć się brakiem problemów zdrowotnych. Jest to szczególnie ważne dla osób, które są alergikami lub cierpią na innego rodzaju dolegliwości związane z układem oddechowym. W jaki sposób można poprawić funkcjonowanie układu wentylacyjnego?

Utrzymanie domy w odpowiednim stanie technicznym zdecydowanie nie jest łatwym zadaniem. Pod uwagę musimy brać wiele czynników, dokładnie kontrolować wszystkie newralgiczne punkty, jak również dysponować dobrymi narzędziami oraz materiałami, które wykorzystamy między innymi do naprawy.

Jednym z elementów, który kompleksowo wpływa na komfort życia, jest oczywiście wentylacja. To właśnie ona zapewnia cyrkulację powietrza, sprawne usuwanie tego zanieczyszczonego, jak również dostarczanie świeżego. W starych, już użytkowanych domach najczęściej mamy do czynienia z wentylacją tradycyjną, w nowych domach, z wentylację mechaniczną. W obu przypadkach zachodzi konieczność dokonywania przeglądów technicznych.

Wentylacja tradycyjna

Wentylacja grawitacyjna jest najbardziej popularna. Kratki, którzy wszyscy mamy w domach, służą dostarczaniu powietrza do wszystkich pomieszczeń. Powinny być zawsze otwarte, aby zapewnić maksymalny obieg powietrza. Co możemy zrobić, aby zachować ich dobry stan? Przede wszystkim nie powinniśmy ich zatykać. To podstawowy błąd, który zaburza obieg powietrza. Kratki powinny być również czyste, wolne od kurzu. Kolejną kwestią jest zapewnienie okresowych przeglądów technicznych przez kominiarza i ewentualne czyszczenie kanałów.

Wentylacja mechaniczna

W przypadku wentylacji mechanicznej również musimy zadać o prawidłowy przegląd, ten zazwyczaj wykonuje firma, która montowała wentylację. Zadaniem firmy jest sprawdzenie wszystkich elementów, które wchodzą w skład wentylacji, np. rekuperatora.

Wentylacja – co daje serwis?

Przede wszystkim sprawny obieg powietrza, od którego zależy nasze zdrowie. Zanieczyszczone powietrze może być szybko i bez problemów usuwane, nie będziemy więc wdychać na przykład smogu czy alergenów. Jeżeli dysponujemy wentylacją mechaniczną, można dostarczyć do wnętrz powietrze, które jest przefiltrowane, wolne od pyłów, alergenów, innego rodzaju zanieczyszczeń.

Dodaj komentarz