Zawory oddechowe – gdzie znajdują zastosowanie?

Czym są zawory oddechowe? Gdzie znajdują zastosowanie i jaka jest ich rola? Dlaczego warto się nimi zainteresować? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym tekście. Miłej lektury!

Zawory oddechowe – co to takiego?

Zawory oddechowe to elementy zabezpieczenia wszelkiego typu zbiorników, które mają za zadanie ograniczenie ryzyka przekroczenia norm związanych z dopuszczalnym ciśnieniem. Mają na celu ochronę zbiorników przed uszkodzeniem na skutek niekontrolowanego wzrostu ciśnienia wewnątrz nich. Ich montaż odbywa się z użyciem przygotowanych do tego celu przyłączy kołnierzowych, które swoimi wymiarami są w pełni przystosowane do specyfiki danego zbiornika.

Gdzie znajdują zastosowanie zawory oddechowe?

Zawory oddechowe spotyka się w zbiornikach magazynowych, jak również w instalacjach rurociągowych. Zawory tego rodzaju mają również włazy nierdzewne do zbiorników. Jaki jest sposób działania zaworów oddechowych? Otóż mają one za zadanie uzupełnić gaz, który został utracony podczas usuwania zawartości zbiornika. Ponadto ich celem jest również odprowadzanie nadmiaru gazu na zewnątrz zbiornika po to, aby nie doszło do rozerwania pojemnika na skutek zbyt wysokiego ciśnienia.

W jaki sposób należy dobrać zawór oddechowy?

Podczas wyboru odpowiedniego modelu należy wziąć pod uwagę, jak duże będzie ciśnienie oddziałujące na zbiornik. Istotne jest także zdefiniowanie typu medium, którym będzie wypełniony dany pojemnik. Nie bez znaczenia jest wielkość przyłącza do zaworu. Nabywając tego typu element, warto pamiętać, że musi on z jednej strony chronić zbiornik przed nagłymi zmianami ciśnienia, ale też odcinać dostęp wilgoci z zewnątrz. Na rynku znaleźć można zawory nadciśnieniowe i podciśnieniowe, ale także zawory hybrydowe, łączące obie funkcje powyższych rozwiązań. W sprzedaży są także zawory oddechowe wyposażone w przerywacze ognia, których zadaniem jest zniwelowanie prawdopodobieństwa przedostania się ognia do wnętrza zbiornika.

Dodaj komentarz