Więźba dachowa – co warto wiedzieć?

Więźba dachowa jest konstrukcją, która decyduje o funkcjonalności całego budynku. Ten drewniany szkielet odpowiada za prawidłowe rozłożenie ciężaru pokrycia, a także wygląd całego dachu. Kto powinien wykonać więźbę i jakich materiałów należy do tego użyć?

Co to jest więźba dachowa i gdzie można ją zamówić?

Więźba dachowa to drewniany szkielet dachu, który stanowi nieodłączny element każdej budowli. Komu należy zlecić wykonanie takiej konstrukcji? To cieśla odpowiada za projekt obiektu, jakim jest więźba dachowa. W Poznaniu można znaleźć dobrych specjalistów, którzy dokładnie zaprojektują dach i podejmą się jego wykonania.

Właściwa budowa więźby jest bardzo ważna, ponieważ ten element wpływa na przenoszenie obciążenia z pokrycia dachowego na konstrukcję nośnych ścian budynku. Drewniany szkielet decyduje też o końcowym wyglądzie dachu, możliwości rozmieszczenia pokrycia oraz trwałości konstrukcji całego budynku.

Z jakich materiałów wykonywana jest więźba dachowa?

Więźba dachowa jest niezwykle ważnym i kluczowym elementem każdej konstrukcji. Dlatego też do jej wykonania potrzebne są specjalne materiały o wysokiej jakości. Więźbę wykonuje się z drewna, ale nie byle jakiego. Drewno na więźbę dachową musi wyróżniać się wyjątkową odpornością na różnorodne czynniki.

Materiały wykorzystane do szkieletu dachu powinny być wytrzymałe przede wszystkim na wilgoć oraz grzyby. Ponadto ważne jest także, aby konstrukcja nie była podatna na żerujące owady.

Najlepszym wyborem do wykonania więźby będzie drewno sosny, jodły, świerka, modrzewia lub daglezji. Można je dostać w składach lub tartakach. Ich oferta pozwala zaopatrzyć się także w tworzywa przeznaczone innych celów. Przykładowo skład drzewny w Poznaniu może zaoferować także materiały na parapety drewniane czy wysokiej jakości drewno do produkcji palet.

Więźba dachowa to bardzo ważny element każdego zadaszonego budynku. Konstrukcja, która decyduje o stabilności całego obiektu, musi być wykonana dokładnie oraz przy pomocy porządnych materiałów.

Dodaj komentarz