Pożyczka czy kredyt – na jakie rozwiązanie warto się zdecydować?
W życiu zdarzają się sytuacje, w których niezbędna jest pożyczka. Powodów tego może być wiele, a żaden nie jest gorszy od drugiego. Dodatkowo jedną z najpopularniejszych form zobowiązań jest kredyt. Co więc warto wiedzieć przed jego wzięciem? I czym różni się kredyt od pożyczki?
Pożyczka i kredyt
Pożyczka gotówkowa i kredyt to instrumenty finansowe, które można nazwać zobowiązaniami wobec osoby ich udzielającej. Istnieje jednak kilka różnic między nimi, które mają wpływ na ich wybór w różnych sytuacjach.
Ogólnie pożyczka to operacja pożyczania określonej ilości środków przez osobę fizyczną lub instytucje do dyspozycji pożyczkobiorcy na czas określony, lub nieokreślony. Może dotyczyć zarówno pieniędzy, jak i przedmiotów.
Kredyt charakteryzuje się pożyczaniem pieniędzy przez instytucję kredytobiorcy na czas określony i dokładnie opisanych warunkach. Jest z góry przeznaczony na konkretny cel. Na przykład kredyt hipoteczny udzielany jest w celu zakupu nieruchomości, a kredyt inwestycyjny na powieszanie majątku kredytobiorcy.
Wiele cech pożyczki i kredytu jest wspólnych, ponieważ oba opierają się na pożyczaniu pieniędzy oraz możliwości spłacania zobowiązania w ratach. Kluczowe jest jednak to, na jakich zasadach zawierane są umowy.
Różnice między pożyczką a kredytem
Pierwszą i największą różnicą jest to, kto może udzielić takiego zobowiązania. W przypadku kredytu uprawniony jest do tego bank. Natomiast pożyczki mogą być przyznawane również przez firmy pozabankowe i członków rodziny.
Kolejnym ważnym elementem dzielącym pożyczkę i kredyt są różne podstawy prawne. Wsparcie ze strony banku jest regulowane przez ustawę o prawie bankowym, kodeks cywilny i ustawę o kredycie konsumenckim. Kodeks cywilny oraz ustawa o kredycie konsumenckim regulują zasady udzielenia pożyczki.
Natomiast kredyt nazywany chwilówką charakteryzuje się dowolnością w wydawaniu pożyczonego kapitału. W przypadku świadczenia z banku jest to wcześniej ustalane. Przedmiotem umowy kredytowej zawsze są środki finansowe, a pożyczka pozwala na dowolność.
Kredyt od pożyczki różni się czasem trwania zobowiązania. Spłaca się go długoterminowo, a pożyczkę – krótko. Ma to także wpływ na sposób spłaty obu zobowiązań. Pierwsze z nich spłacane jest zawsze w ratach, drugie w częściach lub jednorazowo w całości.
Ze względu na charakter transakcji kredytowej zawieranej między kredytobiorcą a bankiem zawsze przyjmuje ona formę pisemną. W przypadku pożyczki (do 1000 zł) forma kontraktu jest dowolna. Co ciekawe, kredyt jest umową płatną, co oznacza, że klient musi zapłacić bankowi za udzielane zobowiązanie w postaci naliczonych odsetek i prowizji. Pożyczka może, ale nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami.
Kiedy lepiej sprawdzi się pożyczka, a kiedy kredyt?
Decyzja o podjęciu kredytu lub pożyczki zazwyczaj nie jest pochopna i stoi za nią co najmniej kilka przemyśleń. Przede wszystkim decyzja o tym, które zobowiązanie wybrać jest dla klienta najistotniejsze. Zależnie od potrzeb może się okazać, że zaciąganie kredytu jest bezsensowne i lepiej sprawdzi się pożyczka lub, że bezpieczniej będzie zwrócić się o umowę do banku ze względu na towarzyszące pożyczaniu pieniędzy okoliczności.
Przed udaniem się do instytucji finansowej ważne jest, aby dokładnie określić swoje potrzeby i oczekiwania. Jednymi z kluczowych wyznaczników mogą być:
-
Czas oczekiwania – jeśli konieczne jest szybkie uzyskanie pomocy finansowej, lepiej sprawdzi się pożyczka.
-
Wysokość zobowiązania – jeśli chce się pożyczyć więcej pieniędzy, najlepiej udać się do banku.
-
Cel – jeśli z góry wiadomo, na co zostaną przeznaczone środki, np. na zakup mieszkania, wybór kredytu wydaje się oczywisty.
-
Płynność finansowa – przed wzięciem kredytu bank dokładnie sprawdzi, czy według niego potencjalny kredytobiorca jest w stanie spłacić kwotę, o jaką prosi wraz z odsetkami. Uzyskanie pożyczki jest pod tym względem prostsze.
-
Czas spłaty – jeśli potrzeba szybkiej gotówki, a spłata ma się jak najszybciej skończyć, wygodniejszym wyborem jest zaciągnięcie pożyczki.
Wybór między kredytem a pożyczką jest bardzo indywidualną sprawą i zależy od wielu czynników. Decydując się na taką formę zadłużenia, najważniejsze jest, aby dobrać zobowiązanie w taki sposób, aby nie utrudniało codziennego funkcjonowania oraz nadmiernie nie obciążało budżetu domowego.