Pompy łopatkowe w przemyśle – działanie i zastosowanie

Pompy stosowane są w różnych obszarach przemysłu dla efektywnego przenoszenia różnych mediów – cieczy, gazów. Do wielu wariantów pomp zaliczane są pompy łopatkowe. Jak one działają i jakie mają zastosowanie?

Pompa łopatkowa – co to za urządzenie?

Pompa łopatkowa – https://www.garenpost.com.pl/pompy-lopatkowe.html to rodzaj pompy, w której ruch mediów jest wywoływany przez obrót łopatek znajdujących się wewnątrz pompy. Najczęściej tego typu pompy napędzane są energią elektryczną.

Pompa tego rodzaju składa się z kilku głównych elementów:

 • Silnika elektrycznego, który służy do napędzania wału pompy.
 • Wału, który jest stosowany do przenoszenia energii z silnika do pozostałych elementów pompy.
 • Koła zębatego lub klinowego, które są stosowane do przeniesienia ruchu obrotowego z wału silnika na wałek pompy.
 • Korpusu pompy, który jest obudową metalową lub z tworzywa. Wewnątrz korpusu znajdują się elementy pompy.
 • Łopatek, które są umieszczone na wałku i obracają się wraz z nim. Łopatki są wygięte tak, aby przypominać kształt śruby, co pozwala na efektywne przepompowywanie mediów.
 • Uszczelnień, które znajdują się między wałkiem a korpusem pompy, aby zapobiec wyciekaniu cieczy na zewnątrz urządzenia.

Każda pompa łopatkowa ma różne rodzaje parametrów technicznych odnoszących się do jej wydajności, szybkości pracy, warunków, w których może ona pracować. Pozwala to na wybranie właściwego rodzaju urządzenia do konkretnego zastosowania.

Do jakich mediów używane są pompy łopatkowe?

Pompy te wykorzystuje się głównie do przepompowywania cieczy o dużej lepkości, takich jak oleje, paliwa i inne substancje chemiczne, ale również może być ona stosowana z wodą, ściekami.

Pompa łopatkowa może być używana do różnych celów, na przykład są to transport cieczy, zasilanie maszyn, napełnianie lub opróżnianie zbiorników. Często wykorzystywane są one razem z urządzeniami jak podnośniki, obrabiarki.

Jakie zalety mają pompy łopatkowe?

Pompy o konstrukcji łopatkowej mają wiele zalet, dlatego wykorzystuje się je dzisiaj bardzo często w różnych obszarach przemysłu.

Do głównych korzyści związanych z używaniem pomp łopatkowych zaliczane są:

 • Wysoka wydajność – są one w stanie efektywnie przenosić ciecze różnych typów.
 • Współpraca z wieloma różnymi mediami – mogą być one używane również z mediami wymagającymi, na przykład lepkimi.
 • Niższe zapotrzebowanie na energię – nie wymagają one zasilania aż tak dużą energią jak inne typy pomp przy zachowaniu takich samych parametrów wydajnościowych.
 • Cicha praca – nie generują one dużego hałasu, dlatego sprawdzają się w miejscach, gdzie należy go unikać.
 • Wysoka niezawodność – takie pompy nie powodują wysokiego ryzyka pojawienia się awarii, dlatego nie pociągają one za sobą wysokich kosztów użytkowania.

Dodaj komentarz