Pogrzeb z kremacją – jak go zorganizować?

Pogrzeb z kremacją to dla wielu osób docelowa forma ostatniego pożegnania. Co jednak warto wiedzieć o organizacji pochówku w takiej formie?

Pogrzeb z kremacją – jak wygląda organizacja takiego pogrzebu?

Pogrzeb bliskiej osoby zawsze jest dość traumatycznym przeżyciem, lecz poza oczywistą żałobą oraz opłakiwaniem osoby zmarłej, koniecznie musimy pamiętać o jeszcze innych, bardzo ważnych kwestiach związanych z całą ceremonią pogrzebową. Niezwykle istotnym jej aspektem będzie oczywiście sam sposób pochówku. W tym wypadku oczywiście powinniśmy kierować się wolą zmarłego i jeżeli chciał, by jego rodzina zorganizowała mu pogrzeb z kremacją na Mokotowie, powinna się ona tego trzymać. Jak jednak wygląda organizacja pogrzebu z kremacją? Jeżeli decydujemy się na pochówek katolicki, msza pogrzebowa musi zostać wykonana przed procesem kremacyjnym. Jest to o tyle trudne, iż sama kremacja trwa kilka godzin. Jeżeli decydujemy się na pogrzeb świecki, nie musimy oczywiście się tego trzymać, choć i tak zazwyczaj osoby organizujące pogrzeb decydują się wtedy na mszę.

Pogrzeb z kremacją, lecz co przed nim? Jak wygląda proces kremacyjny

Mówiąc o takim procesie, jak pochówek na Mokotowie, warto również wspomnieć o tym, jak ogólnie wygląda proces kremacyjny. Po mszy czy dłuższej chwili na pożegnanie się rodziny ze zmarłym, jego ciało jest przenoszone do specjalnego pieca kremacyjnego. Temperatura w nim osiągana dobija do nawet 1200 stopni Celsjusza, a cały ten proces trwa od 2 do 3 godzin. Następnie prochy trafią do specjalnego młynka, który dodatkowo je rozdrabnia, a następnie uzyskany proch jest pakowany do worka i trafia on do urny, wraz z opcjonalnymi pamiątkami czy drobnymi rzeczami osobistymi.

Jakie są obecnie koszty przeprowadzenia pogrzebu z kremacją?

Jeżeli chodzi o obecne ceny kremacji, w Polsce musimy sobie liczyć za tę usługę od 500 do 900 złotych. Ostateczna cena będzie jednak zależna od samego krematorium oraz miasta, w którym organizowany jest pogrzeb.

Dodaj komentarz