Leczenie kanałowe – jak go uniknąć?

Leczenie kanałowe zębów zdecydowanie nie należy do przyjemności. To bardzo poważna ingerencja w strukturę zęba, zabieg długotrwały, wymagający użycia mikroskopu, a także drogi. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazuje się stosowanie długotrwałej profilaktyki.

Dbanie o zęby w dłuższe perspektywie czasu może przynieść zdecydowane korzyści. Nie tylko takie w postaci pięknego uśmiechu, ale również przede wszystkim lepszego stanu zdrowia oraz nienadszarpniętego domowego budżetu.

Warto również pamiętać o tym, że trzeba regularnie korzystać z pomocy stomatologa, wykonywać przeglądy stomatologiczne, w razie zauważenia np. ciemnych plamek na zębach od razu reagować. Wtedy leczenie kanałowe zębów w ogóle nie będzie potrzebne.

Czym jest endodoncja?

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe zębów to jeden z najpoważniejszych zabiegów, które wykonuje się w ramach usług stomatologicznych. Polecam ono na usunięciu miazgi z komory i kanału bądź kanałów zęba, opracowaniu systemu korzeniowego oraz wypełnieniu ubytków. Aby taki zabieg wykonać stomatolog musi posiadać odpowiednie doświadczenie oraz narzędzia, chociażby w postaci mikroskopu.

Dlaczego warto unikać leczenia kanałowego?

Leczenia kanałowego zębów powinniśmy unikać głównie z trzech powodów, o których warto pamiętać. Leczenie kanałowe jest drogie, czasochłonne i poważnie ingeruje w ząb. Oczywiście należy dbać o zęby w odpowiedni sposób – wtedy nie będziemy mieli takich problemów.

Zobacz także: https://www.oceanstudio.pl/na-czym-polega-ladny-usmiech/

Sposoby na uniknięcie zabiegów endodontycznych

Najłatwiejszym w potocznym tego słowa znaczeniu sposobem jest dbanie o zęby od samego dzieciństwa. Warto pamiętać o tym, że im bardziej dbamy o zęby w młodości, tym dłużej będziemy się nimi cieszyć w przyszłości. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na:

– codzienną i częstą pielęgnację zębów,
– mycie zębów po każdym posiłku,
– stosowanie nici dentystycznych,
– stosowanie płynów stomatologicznych,
– usunięcie kamienia nazębnego,
– regularne wizyty u stomatologa,
– rezygnację ze słodyczy,
– rezygnację z produktów wysoko przetworzonych, które mają bardzo negatywny wpływ na jamę
ustną.

Bardzo ważne jest to, aby co jakiś czas, np. raz na pół roku odwiedzić gabinet stomatologiczny i wykonać przegląd. To bardzo ważne, gdyż sami często nie mamy możliwości, aby sprawdzić, czy któryś z zębów nie wymaga już interwencji specjalisty. Choć pobieżną kontrolę można wykonać w domu przy pomocy lusterka stomatologicznego to specjalista na pewno lepiej oceni, co jest nam potrzebne.

Dodaj komentarz