Jak zwalczać gryzonie w domu?

Szczury i myszy w domu to z pewnością nieproszeni goście. Jeżeli w pomieszczeniach pojawiły się gniazda, odchody czy ślady zębów tych gryzoni, trzeba będzie przygotować się na nierówną walkę. Mimo to, postęp w usuwaniu małych intruzów zaszedł już tak daleko, że obecnie istnieje na to wiele skutecznych sposobów. Jak zwalczyć gryzonie w domu? Sprawdzamy.

Gdzie można znaleźć szczury i myszy w domu?

Małe gryzonie, które trafią na czyjś dom, osiedlają się w pobliżu źródła jedzenia. W przypadku magazynów, do których trafia zboże, szczury oraz myszy bardzo chętnie się tam skierują. Co ciekawe, tego typu zwierzęta nie potrafią żyć z dala od ludzi, dlatego na swoje lokum wybierają budynki przeludnione, a także takie charakteryzujące się niskim standardem. Mowa na przykład o piwnicach, lecz także o zwykłych kuchniach. Zwiększa to niestety ryzyko pogryzienia.

Gryzonie szukają schronienia w momencie obniżania się temperatur. Zanim nadejdą duże mrozy dobrze jest obejść wszystkie pomieszczenia i sprawdzić, czy w ścianach, oknach bądź drzwiach nie ma nawet najmniejszych szpar. Szczury potrafią wślizgnąć się w każdą szczelinę. Również dachy stają się celem dla tych zwierząt. Mogą one łatwo przejść przez uszkodzone dachówki czy wełnę mineralną. Wszystkie ewentualne szpary należy odpowiednio zabezpieczyć. W tej sytuacji zakupy chemiczne są niemalże niezbędne.

Po czym poznać, że gryzonie są w okolicy?

Myszy, jak i szczury zazwyczaj zakładają gniazda. Do ich wejść prowadzą nory, których otwory mają zwykle około 10 centymetrów szerokości. Gryzonie nie przeżyją bez nawodnienia, dlatego też kopią w pobliżu źródła wody. Można je również znaleźć przy niskich roślinach, pod stosami śmieci czy na podwórkach. Budulcem nor jest często papier czy kartonowe pudełka.

Gryzoniom najłatwiej przedostać się do niezamkniętych garaży bądź strychów. Zdarzają się również nory pod podłogą. Ich gniazda są wykładane materiałami, które znajdą w danym domu, na przykład plastik czy wcześniej wspomniany papier. O obecności szczurów i mysz mogą świadczyć również ich odchody.

Jak zwalczyć gryzonie?

Pierwszym skojarzeniem na obronę domu mogą być zwierzęta. Koty oraz psy świetnie radzą sobie z odstraszaniem niechcianych intruzów. Już sam zapach domowych zwierząt może odwieść gryzonie od zamiaru rozgoszczenia się na dłużej w czterech ścianach.

Kolejnym sposobem jest zastosowanie odstraszającego zapachu, który można zakupić na stronie https://zakupychemiczne.pl/. W czołówce znajduje się woń roślin, takich jak dziewanna, dziki rumianek, mięta lub oleander. Myszy nie lubią też zapachu spleśniałej cytryny czy ususzonych kwiatów wrotyczu. Przyda się również zwykły lakier do włosów.

Dodaj komentarz