Jak przyśpieszyć gojenie siniaków?
Za każdym razem, gdy mocno uderzymy się o kant stołu czy łóżka, na naszych rękach lub nogach po krótkim czasie pojawiają się siniaki. Są one nie tylko bolesne, lecz także nieestetyczne. Chcielibyśmy jak najszybciej się ich pozbyć, ale proces gojenia trwa co najmniej kilka dni. Możemy go jednak przyspieszyć. Przedstawiamy sprawdzone metody.
Czym są siniaki?
„Pojawiające się na ciele wskutek uderzenia siniaki są oznaką uszkodzenia naczyń krwionośnych. Określenia siniak oraz krwiak mogą być używane zamiennie. Oba odnoszą się bowiem do podskórnych mikrowylewów krwi. Na zewnętrznej powierzchni skóry występują w różnych barwach, w zależności od etapu gojenia.” – źródło: https://zdrowiewformie.pl. W początkowej fazie siniaki mają odcień fioletowy, który po pewnym czasie przechodzi w żółć lub zieleń. Najbardziej podatne na ich powstawanie są oczywiście dzieci. U niektórych dorosłych mają one jednak tendencję do częstszego występowania. Tego typu krwiaki nie są niebezpieczne dla zdrowia. Na ogół wchłaniają się zupełnie po upływie kilku lub kilkunastu dni.
Domowe sposoby na pozbycie się siniaków
Wspomniany już kilkudniowy okres gojenia w wielu przypadkach może jednak okazać się wiecznością. Szczególnie nieproszonymi gośćmi są siniaki pojawiające się na twarzy. Na te występujące na łydkach często narzekają natomiast kobiety w okresie letnim, gdy dużą popularnością cieszą się krótkie sukienki, a wysokie temperatury nie pozwalają na zakrycie newralgicznych miejsc rajstopami. Z pomocą przychodzą wówczas domowe sposoby na przyspieszenie wchłaniania się krwiaków. Oto kilka z nich.
Metoda znana od lat
Już nasze babcie do stłuczonych miejsc przykładały zimny nóż. Rzeczywiście, taki okład może przyspieszyć gojenie lub nawet zapobiec powstaniu siniaka, dzięki obkurczeniu naczyń krwionośnych. Skuteczniejszy od noża będzie jednak woreczek z kostkami lodu. Przyłóżmy go do bolącego miejsca bezpośrednio po uderzeniu, jednak nie na dłużej niż dziesięć minut. Zabieg powtórzmy kilka razy w przeciągu kolejnych godzin.
Ręce do góry!
Innym sposobem na pożegnanie się z siniakami jest uniesienie obolałej części ciała powyżej serca. Ta metoda najlepiej zadziała w przypadku uderzeń rąk oraz nóg. Dzięki temu krew szybciej odpłynie z bolącego miejsca, a krwiak zostanie wchłonięty.
Domowe okłady
Kolejny sposób na przyspieszenie procesu gojenia siniaków to najróżniejsze okłady. Każdy z nich ma na celu zmniejszenie powstałego na skórze krwiaka. W tej roli dobrze sprawdzają się na przykład liście kapusty. Popularne są także okłady z rozgniecionego czosnku, zmieszanego z oliwą z oliwek. Inna sprawdzona metoda to gaza nasączona octem, który dodatkowo stymuluje krążenie, zapobiegając gromadzeniu się krwi w jednym miejscu. Jeśli jednak żaden z powyższych sposobów nie zadziała to zajrzyj na tą stronę gdzie znajdziesz więcej pomysłów na szybsze zagojenie siniaków.