Historia Rajdu Dakar

Historia Rajdu Dakar – część I: https://e-wyjazd.pl/wyjazd-na-rajd-dakar/

Legendarny Rajd Dakar, mimo upływu lat, rośnie w siłę i ma swoją ogromną renomę. Od samego początku idea wyścigu prowadzonego w pustynnych, ekstremalnych warunkach zyskała poklask na świecie i zebrała całą rzeszę sympatyków. W pierwszej części pisaliśmy o czasach, gdy Rajd powstał, rósł w siłę i jak się zmieniała jego trasa w latach 1978-2000. W drugiej odsłonie naszego artykułu skierujemy wzrok na dalsze procesy przemian Rajdu od początku nowego tysiąclecia aż do dzisiaj.

W 2001 roku Rajd (jeszcze wtedy) Paryż-Dakar po raz ostatni wystartował ze stolicy Francji. W późniejszych edycjach trasa wyścigu rozpoczynała się między innymi w Arras, Marsylii, Clermont, Ferrand, Barcelonie czy w Lizbonie. W międzyczasie miało miejsce kolejne historyczne wydarzenie – pierwsze zwycięstwo kobiety – Niemki Jutty Kleinschmidt, która w 2001 roku triumfowała w kategorii samochodów, kierując Mitsubishi Pajero. Inną, kluczową datą był 2008 rok, gdy Rajd Dakar nie odbył się. Powodem było zagrożenie atakiem terrorystycznym. Tuż przed starem wyścigu na terenie Mali, przez który mieli przejeżdżać uczestnicy rajdu, zginęło czterech turystów. Organizatorzy tej legendarnej sportowej imprezy stwierdzili, że ryzyko było zbyt duże i postanowili odwołać 30 edycję zawodów. A jako że Afryka Północna była wtedy wyjątkowo zapalnym regionem, trzeba było znaleźć nowe miejsce do rozegrania Rajdu Dakar.

Zobacz polską stronę o Rajdzie Dakar: dakar.pl

Rajd Dakar poza Europą i Afryką

W związku z tym w 2009 roku Rajd Dakar odbył się po raz pierwszy poza Europą i Afryką, a nową lokalizacją okazała się Ameryka Południowa. Pojawiły się liczne spory dotyczące dotychczasowej nazwy wyścigu, ale w tym wypadku organizatorzy postawili na tradycję i znane na całym świecie logo z charakterystycznym beduinem i słowem „Dakar” pozostało niezmienione. Oprócz przeprowadzki na inny kontynent dodana została nowa kategoria – w rajdzie udział mogły brać również quady. W 2009-2016 trasa zawodów biegła przez  Argentynę oraz Chile (w latach 2012-2013 także przez Peru). W 2012 roku organizatorzy odwołali szósty etap wyścigu ze względu na potężną śnieżycę w Andach. W 2017 roku rajd odbywał się w Argentynie, Paragwaju oraz Boliwii. Z kolei w 2018 roku trasa rajdu przebiegała przez trzy kraje Ameryki Południowej – Argentynę, Boliwię i Peru.

W 2019 nastąpił kolejny przełom w Rajdzie Dakar. Wyścig przebiegał tylko przez jeden kraj, Peru, i była to najkrótsza trasa w historii, gdyż liczyła sobie tylko Peru. Spowodowane to było względami ekonomicznymi. Rząd Chile postawił na politykę oszczędności, Argentyńskie władze postanowiły skoncentrować się na Formule 1, a Boliwia nie miała wystarczających środków na ugoszczenie tej imprezy. Tego problemu nie miała Arabia Saudyjska. Organizatorzy rajdu, francuska firma A.S.O., dogadali się z saudyjskimi szejkami i podpisali kontrakt na pięć kolejnych rajdów właśnie z tym krajem. Będzie to czwarty kontynent, na którym zostaną rozegrane te zawody. Najbliższa edycja zacznie się już 5 stycznia 2020 roku w portowym mieście Dżudda.

1 thought on “Historia Rajdu Dakar

Dodaj komentarz