Firany oraz zasłony – jak kupić mądrze, aby wyglądały perfekcyjnie?

Zakupy związane z elementami dekoracyjnymi wnętrz to czynność należąca do najprzyjemniejszych zwłaszcza dla kobiet. Jednak wybór łatwy nie jest, gdyż w sklepach stacjonarnych oraz internetowych firany na metry wymagają wcześniejszego dokonania dokładnych pomiarów, ale można manipulować długością tkaniny we własnym zakresie. Zupełnie inaczej wygląda sprawa z gotowymi wyrobami, ponieważ tutaj nie zawsze możemy optymalnie dopasować je do swoich okien. Nieprawidłowy rozmiar, niestety, zamiast upiększać i dopełniać aranżacji – oszpeci pomieszczenie.

Przygotowania do zakupu – wybór tkaniny, pomiar wysokości oraz szerokości

Na samym początku trzeba zastanowić się, z jakiego też materiału chcemy nasze firanki oraz zasłony (https://hurtownialuka.pl/pl/103-firany). Oczywiście obecne trendy podpowiadają nam, iż lekkie tekstylia w oknach są najmodniejsze. Dodatkowo ich konserwacja staje się łatwa i szybka, dlatego ciężkie, aksamitne kotary powinny raczej iść w zapomnienie. Dziś zwiewna i mieniąca się kolorami tafta to tkanina doskonała na zasłony. Firanki z kolei występują w kilku wariantach, a każdy z nich ma również wpływ na przepuszczanie światła w mieszkaniu. Tkanina żakardowa jest rewelacyjna do pomieszczeń, w których światło dzienne nie jest zbyt korzystne, brakuje słońca, a już po popołudniu zaczyna robić się ciemno. Firany z organtyny i woalu sprawdzą się w pomieszczeniach dobrze nasłonecznionych. To piękne materiały, aczkolwiek dające mleczną poświatę i lekkie zaciemnienie. Można także kupić firanki haftowane, ich cena zwykle nie jest zbyt niska, ale efekt urzekający, są doskonałe do salonu lub kuchni. Wszystkie tkaniny wykorzystywane na firanki należą do delikatnych i należy uważać, aby ich nie uszkodzić, jednak im droższy wyrób, tym lepszy i odporniejszy splot. Jeżeli padnie decyzja na firany gotowe, wystarczy zmierzyć swoje okno i karnisz. Niestety mają one swoje wady, ponieważ w przypadku złego dopasowania, jakakolwiek manipulacja może być już niemożliwa, gdyż często mają one wszyte taśmy marszczące, różne ozdoby oraz ich krój i wykończenie, jak falbanka (firanki żakardowe) lub przyszyta lamówka (firanki z woalu) nie pozwala na żadne poprawki. Warto czasem po prostu kupić kawałek surowego materiału z naddatkiem i uszyć swoje własne wymarzone firanki.

 

Po zakupie, a nawet już przyozdobieniu okien firankami przychodzi czas na zasłony. Pomimo rolet, które obecnie niemal wszyscy mają w swoich domach, zasłony nadal są elementem dekoracyjnym wytwornych salonów lub sypialni. Warto kupić zasłony na metry tak samo, jak w przypadku firanek, ze względu na lepsze dopasowanie ich na długości. Pożądaną szerokość zawsze można uzyskać, łącząc kilka tkanin na jednej stronie karnisza, co będzie również czasem konieczne, gdy kupimy gotowy wyrób. Decydując się na taśmę marszczącą, pamiętajmy o żelaznej zasadzie, gdyż kupując 3 bieżące metry materiału, uzyskamy 1, 5 metra firany lub zasłony po zmarszczeniu. Weźmy to pod uwagę, mierząc swój karnisz oraz okno jeszcze przed zakupem.

Szukasz sklepu online z firanami? Odwiedź: https://hurtownialuka.pl/

Dodaj komentarz