Do czego służą drukarki 3D?

Drukowanie przestrzenne, polega na wytwarzaniu fizycznego trójwymiarowego obiektu poprzez nanoszenie kolejnych warstw materiału. Stąd nazywane jest drukiem warstwowym. Technologia ta nazywana jest również technologią addytywną lub generatywną, a potocznie określa się ją mianem druku 3D. Aby powstał przedmiot za pomocą druku 3D wymagane są cztery kluczowe elementy: trójwymiarowy model komputerowy, program do obróbki modelu czyli tzw. slicer, maszyna drukująca 3D oraz materiał do druku tzw. filament.

Własna drukarka 3D, czy usługi drukowania 3D

Popularność drukowania 3D zaowocowała powstaniem wielu firm trudniących się świadczeniem usług związane z drukowaniem 3D. Klient ma możliwość skorzystania z kompleksowo przygotowanej usługi począwszy od zaprojektowania wirtualnego modelu 3D, przez jego digitalizację, a także trójwymiarowe skanowanie rzeczywistych przedmiotów (tzw. inżynieria odwrotna – reverse engineering) po drukowanie przedmiotów 3D w wysokiej rozdzielczości na zaawansowanych technologicznie drukarkach 3D. Ważne jest również, że takie zamówienie można dokonać drogą elektroniczną kontaktując się z usługodawcą i przesyłając plik z modelem.

Wraz ze spadającymi cenami materiałów do druku (filamentów) oraz samych urządzeń, coraz częściej wiele osób decyduje się na zakup własnej drukarki 3D. Najtańsze takie urządzenia można bowiem kupić już za kilkaset złotych. Z pewnością jakość wydruków 3D z takich urządzeń nie jest najwyższa, ale często wystarczająca dla potrzeb domowych. Drukarki tego typu mogą stać się świetnym wyborem dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z drukowaniem i chcą poznać zasadę działania drukarki 3D.

Niezwykłe zastosowania drukarek 3D

Znając ogólną zasadę, że drukarka 3D wytwarza rzeczywiste obiekty warstwa po warstwie, to zastosowań dla tych urządzeń możemy znaleźć niezliczoną ilość. Ograniczeniem w przypadku drukowania staje się wyobraźnia oraz pole robocze, czyli obszar wewnątrz drukarki 3D, w którym powstaje obiekt. W ślad za wyobraźnią podążają także rozwiązania techniczne. Doskonałym przykładem może być drukarka UBOT 3D S+, jedno z nowszych produktów krakowskiego producenta.

Drukarki 3D w służbie budownictwa

Jednym z bardziej spektakularnych zastosowań druku warstwowego stało się drukowanie domów. Zastosowano tu ogromne pole robocze liczone w metrach, a materiałem użytym podczas drukowania był beton. Specjalnie zaprojektowana dysza nakładała warstwę po warstwie tym samym wznosząc ścianę.

Mniej efektowne, choć bardzo przydatne wykorzystanie technologii addytywnej znalazło zastosowanie w tworzeniu wszelakich makiet architektonicznych i innych.

Protezy dostępne dla każdego

Głównymi zaletami zastosowania drukowania 3D w protezach jest niski koszt wykonania. Protezy np.: ręki kosztują od kilku tysięcy złotych wzwyż. Dlatego druk 3D protez, który jest w tym wypadku o wiele mniejszy jest bardzo przystępną alternatywą dla wielu mniej zamożnych osób. Drukowanie 3D protez nie kończy się jednak na protezach cięgnowych. W przeciągu 42 godzin możemy bowiem stosunkowo tanio wydrukować bardziej skomplikowaną, elektroniczną protezę ręki, która będzie sterowana za pomocą np. informacji z mięśni kikuta.

Prototypowanie nie tylko dla przemysłu

Prototypowanie jest bardzo ważnym procesem przed rozpoczęciem produkcji seryjnej. Na poziomie prototypu można bowiem znaleźć błędy konstrukcyjne, zidentyfikować słabe strony produktu oraz zbadać go i wyeliminować je budując poprawioną wersję. Niskobudżetowy druk 3D przydaje się również bardzo często w kampaniach reklamujących różne produktu, gdzie twórcy chcą pokazać jak działa ich urządzenie bez uruchamiania kosztownej, profesjonalnej produkcji.

Bardzo ciekawym pomysłem jest druk 3D z czekolady. Trudno powiedzieć czy drukowanie 3D za pomocą czekolady może być pomysłem na biznes, ale może z powodzeniem stać się sposobem na reklamę np.: w kawiarni czy restauracji mogłyby być ciekawym dodatkiem, który zainteresowałby klientów.

Dodaj komentarz