Wszystko, co należy wiedzieć o zawodzie barbera

Czy zawód barbera to wymysł nowoczesnych mężczyzn? Oczywiście, że nie. Moda na barber shopy dotarła do Polski zdecydowanie później niż do innych krajów w Europie czy na świecie, co jednak nie stanęło na przeszkodzie, aby polskie barber shopy cieszyły się nieposzlakowaną opinią. Polscy fryzjerzy męscy należą do światowej czołówki pod względem umiejętności technicznych, a przede wszystkim, indywidualnego podejścia do klienta. Zawód golibrody w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko ze strony klientów, ale również młodych ludzi, którzy marzą o profesjonalnej karierze barbera. Czym zajmuje się barber i co trzeba zrobić, aby nim zostać?

Chcesz zostać barberem? Odwiedź: https://szkolabarberska.pl/dla-zielonych/

Czym jest barbering?

W mowie potocznej coraz częściej można usłyszeć określenie „barbering”. Jest to oczywiście odpowiednik polskiego terminu fryzjerstwa męskiego, które na dobrą sprawę nie istnieje jako niezależna dziedzina fryzjerstwa. Jednak określenie fryzjerstwo męskie nie do końca wyjaśnia, czym tak naprawdę zajmuje się barber.

Do zadań barbera należy nie tylko strzyżenie i układanie włosów. Barber zajmuje się również przycinaniem zarostu, jego pielęgnacją, jak również goleniem brody „na zero”. Jak można zauważyć, barber to zawód, który wymaga szerokiej wiedzy z zakresu dbałości o męskie włosy i brodę.

Barber shopy w Polsce

Barberów można spotkać w specjalnych zakładach, które utarło się nazywać barber shopami. Jednak wnętrze barber shopu diametralnie różni się wystrojem i klimatem od tradycyjnych salonów fryzjerskich damsko-męskich. W barber shopach ciężko uświadczyć kobiety, która chociażby zajmowała się tak prozaicznymi czynnościami jak sprzątanie czy usługiwanie klientom. Właściciele barber shopów z prawdziwego zdarzenia dbają o typowo męski klimat, gdzie można nie tylko przyjść zadbać o swoją fryzurę czy zarost. Wielu mężczyzn odwiedza barber shopy z innego powodu: żeby choć przez chwilę zrelaksować się w męskim towarzystwie. Przyjemne z pożytecznym.

Jak przebiega wizyta u barbera?

Oczywiście każda wizyta różni się od poprzedniej, jednak można nakreślić ogólny zarys przebiegu strzyżenia brody u profesjonalnego golibrody. Wielu mężczyzn myśli, że barberzy w dalszym ciągu używają metalowych brzytw, które usuwają zarost w mgnieniu oka. Owszem, istnieje kilka barber shopów stosujących podobne praktyki, jednak jeśli barber w Polsce używa brzytwy do stylizacji zarostu, robi to z pomocą narzędzia jednorazowego.

Jednak profesjonalni barberzy zdecydowanie częściej posługują się tradycyjnymi nożyczkami fryzjerskimi oraz, rzecz jasna, trymerem. Trymer to prawdziwy as w rękawie każdego szanowanego golibrody – dzięki urządzeniu można w szybki sposób stworzyć prawdziwe arcydzieło na męskiej twarzy. Nie można również zapomnieć o maszynce do golenia, dzięki której można pozbyć się niechcianego zarostu w określonych strefach na twarzy.

Zobacz także: http://hydraportal.pl/jak-zostac-barberem-w-polsce/

Ile trwa wizyta u barbera?

Tutaj nie ma żadnej reguły. Może trwać od kilkunastu minut do nawet godziny. Wszystko spoczywa w rękach nas samych i od wizji, z jaką przychodzimy do barber shopu. Kompleksowa usługa ze strzyżeniem włosów, brody, zabiegów pielęgnacyjnych może trwać znacznie dłużej niż 60 minut. Samo przycięcie włosów czy brody mieści się w granicach przyzwoitości – przy dobrych wiatrach może to być kwestia zaledwie 10 minut.

Jak zostać barberem?

Wielu mężczyzn po kilku wizytach w profesjonalnym barber shopie rozważa rozpoczęcie kariery barbera. Jednak droga do zawodu jest długa i wyboista. Wymaga wiele determinacji i samozaparcia, a także „tego czegoś” w rękach. W Polsce nie znajdziemy profesjonalnej szkoły barberingu, jednak coraz więcej barber shopów prowadzi prywatne szkolenia w swoich salonach. Można również rozważyć zagraniczny wyjazd do renomowanych szkół w Londynie czy Amsterdamie, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić.

Dodaj komentarz