W co się ubrać do gry w tenisa stołowego?

Tenis stołowy od lat cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Proste zasady gry oraz szeroka dostępność miejsc, w których można pograć w ping-ponga zachęcają do uprawiania tej dyscypliny sportowej. Do rozgrywek na poziomie profesjonalnym, jak i amatorskim potrzebny jest oczywiście odpowiedni sprzęt, ale warto również zadbać o właściwie dobrany strój.  

Dlaczego odpowiedni strój jest ważny?

Na początku przygody z  nową dyscypliną sportową mało kto przywiązuje szczególną wagę do profesjonalnego stroju. Przy tenisie stołowym ważne są rakietki, piłeczka i stół z siatką. Z czasem jednak, zwłaszcza kiedy częstotliwość treningów wzrasta, rośnie również zaangażowanie oraz umiejętności gracza, a co za tym idzie gra przybiera na intensywności i staje się bardziej wymagająca. Coraz większą rolę zaczyna odgrywać rodzaj odzieży noszonej podczas aktywności, ponieważ wydatnie wpływa ona na samopoczucie sportowca pełniąc istotną rolę w osiąganych przez niego efektach.

Można powiedzieć, że strój sportowy to swojego rodzaju odzież robocza i musi spełniać określone wymogi, aby ciało było w stanie swobodnie i bez skrępowania wykonywać określone zestawy ruchów przy zachowaniu odpowiedniej termiki. Sklepy sportowe, podążając za tymi potrzebami, proponują szeroką gamę odzieży sportowej dostosowanej do różnych dyscyplin. Idealny zestaw każdy tenisista stołowy odnajdzie dla siebie na przykład w Decathlonie.

Wybór odzieży sportowej – czym się kierować?

Odzież może znacznie wspomóc realizację celów sportowych, ale może również czasami solidnie zaszkodzić. Dlatego odpowiedniej jakości buty i odzież do tenisa stołowego są istotne nie tylko w sporcie zawodowym. Nie trzeba przy tym od razu inwestować dużych pieniędzy w zakup stroju. Wystarczy dokonać wyboru mając przy tym na uwadze czynniki, które mogą powodować dyskomfort podczas treningu, a są to przede wszystkim:

  • przepocenie – wilgotne ubranie nie tylko jest nieprzyjemne, ale stanowi doskonałą pożywkę dla wszelkiego rodzaju bakterii, sprzyja powstawaniu alergii, odparzeń i nieprzyjemnego zapachu, dobrym rozwiązaniem jest wybór trwałego i szybkoschnącego materiału poliestrowego 
  • otarcia – mogą być konsekwencją noszenia tkaniny nieprzepuszczającej powietrza oraz złego kroju odzieży, należy zawsze zwrócić uwagę na wycięcia w okolicach pach
  • nadmierny ucisk – materiał nie powinien być zbyt mocno elastyczny, ale najważniejszy jest właściwy dobór rozmiaru, zbyt mocno dopasowany strój ograniczy swobodę ruchów

Buty mają znaczenie

Podobne kryteria jak przy doborze ubrania obowiązują przy zakupie butów. Tenis stołowy jest grą o wysokiej dynamice, gdzie bardzo istotna jest jest praca nóg. Dlatego ważne, aby buty wykonane były z jak najbardziej oddychającego materiału. Pozwoli to uniknąć pocenia się stóp. Buty do tenisa stołowego powinny być lekkie i charakteryzować się dobrą przyczepnością do podłoża, co zapobiega niekontrolowanym poślizgom. Dobrze, gdy chronią przednie części stóp dodatkowym wzmocnieniem, zabezpieczając ich stabilność podczas gwałtownych ruchów. 

Najlepsza odzież sportowa to taka, która jest prawie niewyczuwalna podczas treningu. Jest sucha, bo odciąga wilgoć, nie podwija się, nie zsuwa i nie wpija w żadną część ciała – po prostu pozwala skupić się wyłącznie na grze i na rozwijaniu swoich umiejętności. Nie musi bardzo dużo kosztować, ale musi być wygodna oraz praktyczna. A najważniejszą częścią garderoby każdego sportowca są buty. Odpowiednio dopasowane pozwalają dynamicznie poruszać się w każdej płaszczyźnie i skutecznie zapobiegać ewentualnym kontuzjom. 

Dodaj komentarz