USG Doppler – kiedy należy je wykonać?
Badanie USG Doppler to procedura wykorzystująca zjawisko nazywane efektem Dopplera. Na czym ono jednak polega i kiedy stosuje się tego typu zabieg USG?
Kiedy stosuje się badanie USG Doppler?
Ultrasonografia dopplerowska, nazywana w skrócie USG Doppler w Bielsku, to badanie wykorzystujące specjalne urządzenie do pomiaru kilku ważnych czynników związanych z układem krwionośnym. Urządzenie do wykonywania tego typu badania USG wykorzystuje tak zwany efekt Dopplera, opisany przez austriackiego fizyka o tym samym nazwisku – fale ultra dźwiękowe wysyłane są wprost do ludzkiego ciała i wracają po natrafieniu na interesujący badającego obszar. Za pomocą fal dźwiękowych możliwe jest badanie serca, a także naczyń krwionośnych. Badanie USG Doppler używa się między innymi do wykrywania tętniaków, zakrzepów żylnych, niewydolności żylnych, choroby tętnic obwodowych, a nawet wrodzonych wad serca.
Czy USG Doppler to badanie bezpieczne dla zdrowia?
Niektóre osoby, które nie do końca są zaznajomione z takimi badaniami, jak USG Doppler bądź nie spotkały się nigdy z taką technologią potrafią mieć czasem wątpliwości, czy takie badanie nie zaszkodzi im w jakiś sposób. Koniec końców do ich ciała wysyłane są fale ultradźwiękowe – czy więc takie badanie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych? Okazuje się, że absolutnie nie – takie badanie nie ma żadnych szkodliwych skutków i właśnie dlatego nie ma ku niemu żadnych przeciwwskazań. Jest to tak samo nieszkodliwe badanie, jak na przykład diagnostyka audiologiczna w Bielsku.
Co należy zrobić, by przejść badanie USG Doppler?
Badanie USG Doppler może być przydatne w przypadku wielu schorzeń, a także nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Co jednak zrobić, by móc takie badanie przejść? Najprostszym sposobem jest oczywiście otrzymanie skierowania na taki zabieg przez lekarza rodzinnego. Na szczęście z odpowiednim skierowaniem, tego typu badanie jest w 100 procentach refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie musimy za nie płacić.