Sprzedaż domu w kilku krokach

Jeśli zamierzasz sprzedać swój dom, z pewnością w Twojej głowie kłębią się liczne pytania i wątpliwości. Nie jest to niczym niezwykłym, sprzedaż domu stanowi duże przedsięwzięcie i niekiedy jest punktem zwrotnym w życiu człowieka. W poniższym artykule postaramy się w prosty i przystępny sposób wyjaśnić jak przebiega sprzedaż domu. Jeśli jesteś zainteresowany tematem, być może odpowiemy na nurtujące Cię pytania lub rozwiejemy wątpliwości. Zapraszamy do lektury.

Przygotowanie domu do sprzedaży

Aby znaleźć potencjalnego kupującego oraz uzyskać korzystną dla nas ofertę, niezbędne jest aby zadbać o odpowiedni wygląd naszej nieruchomości. Jeśli masz świadomość drobnych usterek, niedociągnięć lub niedokończonych drobnych prac wykończeniowych, jest to doskonały moment aby się tym zająć. Drobne szczegóły, takie jak odmalowane ściany, działający kran, serwis systemu ogrzewania, mogą diametralnie wpłynąć na powodzenie całego procesu sprzedaży. Jeśli zatem przychodzą Ci do głowy zmiany, które już dawno chciałeś zaprowadzić w swoim domu, warto jest zadbać, aby przyszli mieszkańcy nie musieli martwić się drobnymi uchybieniami.

Ogłoszenie sprzedaży mieszkania

Kiedy już doprowadzimy dom do najlepszego możliwego stanu, czas na ogłoszenie. Kluczowym jest, aby zamieszczone ogłoszenie było wykonane starannie i rzetelnie. Niedopuszczalne jest zamieszczanie nieprawdziwych informacji lub, co niestety zdarza się nierzadko, zafałszowanie stanu wnętrz poprzez retuszowanie zdjęć. Zdjęcia powinny być bardzo dobrej jakości oraz dokładnie przedstawiać wszystkie pomieszczenia sprzedawanego domu. Im lepiej i staranniej zostanie dopracowane ogłoszenie, tym więcej osób potencjalnie zainteresowanych zwróci na nie uwagę. Warto zamieszczając ogłoszenie na przeznaczonych do tego portalach wykupić pozycjonowanie naszego ogłoszenia. Dzięki temu nasz dom będzie pojawiał się na górze listy wyszukiwania i trafi do większej ilości odbiorców.

Zgromadzenie niezbędnej dokumentacji

W celu dopełnienia niezbędnych formalności w sprzedaży domu, nieuniknione jest zgromadzenie niezbędnych dokumentów. Poniżej przedstawiamy ich listę:

  • numer księgi wieczystej
  • poświadczenie tytułu prawnego do nieruchomości oraz informacja sposobu jej nabycia
  • zaświadczenie o braku zameldowania osób trzecich na pobyt stały lub czasowy
  • dokumentacja techniczna domu
  • zaświadczenie o znajdowaniu się nieruchomości w strefie rewitalizacji
  • decyzja o wysokości podatku od nieruchomości

To tylko niektóre z licznych dokumentów jakie będą potrzebne przy sprzedaży domu. Na tym etapie należy uzbroić się w cierpliwość i liczyć się z licznymi wizytami w urzędach.

Sprzedaż domu – z pomocą pośredników czy na własną rękę?

Zarówno sprzedaż samodzielna mieszkania jak i poprzez agencję nieruchomości mają swoje wady i zalety. Korzystając z usług biura nieruchomości zaoszczędzisz wiele czasu na poszukiwanie zainteresowanych oraz prezentowanie domu. Jest to tym bardziej korzystne, gdy dom który sprzedajesz jest oddalony od miejsca Twojego zamieszkania. Jednak powierzając sprzedaż mieszkania pośrednikom, obciążony zostajesz prowizją o różnej wartości. Jeśli zależy Ci na tym, aby całość uzyskanych ze sprzedaży domu pieniędzy wpłynęła na Twoje konto, możesz podjąć się samodzielnej sprzedaży nieruchomości. Choć będzie to kosztowało o wiele więcej pracy i wysiłku z Twojej strony, uchroni Cię przed stratami finansowymi. Od Ciebie zależy co jest priorytetem w sprzedaży domu, zatem wybór sposobu poszukiwania kupującego jest bardzo indywidualny i nie istnieje jedno dobre rozwiązanie.

Więcej informacji znajdziesz na https://kupujemym.pl/skup-domow/

Dodaj komentarz