Skup aut – jak działa?
Wiele osób myli skupy aut z komisami. W rzeczywistości są to zupełnie różne rodzaje usług. Czym różni się działalność skupu aut od komisu? Jak krok po kroku przebiega sprzedaż auta w punkcie skupu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym tekście.
Czym różni się skup aut od komisu?
Dla wielu osób komis oraz skup aut są to pojęcia tożsame. W rzeczywistości usługi jednego i drugiego różnią się od siebie. Czym dokładnie? Komis jest miejscem, w którym zostawiamy auta i oczekujemy na kupca. Rolą komisu jest bycie pośrednikiem w sprzedaży. Punkty takie pobierają przy tym dosyć wysoką prowizję. Działalność skupów samochodów polega na szybkim i bezpośrednim wykupieniu pojazdu.
Decydując się na sprzedaż auta w skupie pieniądze otrzymujemy od ręki. Na ogół jest to bardzo szybka procedura, w której formalności ograniczone są do koniecznego minimum. W profesjonalnych skupach wycena pojazdu odbywa się na podstawie wartości rynkowych. Następnie sporządzana jest zgodna z prawem umowa. Osoby z województwa lubuskiego zainteresowane sprzedażą auta w skupie zachęcamy do sprawdzenia w Google frazy skup aut w Gorzowie Wielkopolskim.
Jak przebiega sprzedaż samochodu w skupie?
Na początek należy skontaktować się z wybranym punktem skupu. Można to zrobić telefonicznie, jednak niektóre punkty umożliwiają również kontakt przez internet. Podczas pierwszej rozmowy zostaniemy zapytani o markę, model i rocznik samochodu. Następnym etapem jest wycena samochodu. Oparta jest ona na wartościach rynkowych i uwzględnia stan techniczny pojazdu, uszkodzenia, markę i kraj pochodzenia.
Następnie przychodzi czas na sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Musi być ona zgodna z obowiązującym prawem oraz powinna zawierać zapis, że kupujący pokrywa podatek od czynności cywilnoprawnych. Po sporządzeniu umowy i zaakceptowaniu jej założeń wypłacana jest gotówka. Po otrzymaniu zapłaty przekazujemy pracownikowi skupu dokumenty pojazdu i kluczyki. Naszą rolą jest jedynie wyrejestrować pojazd w dziale komunikacji.