Skanowanie 3D w przemyśle odzieżowym – nowoczesne technologie wkraczają do świata mody
Kiedy powstawał oscarowy film Jamesa Camerona „Avatar”, wydawało się, że wirtualna rzeczywistość i tworzenie awatarów na wzór ludzi jest czymś fikcyjnym. Jednak dynamiczny rozwój technologii przestrzennych spowodował, że nadciąga ku nas era wirtualnej rzeczywistości. Niesie ona za sobą wiele korzyści m.in. dla całego przemysłu odzieżowego. W szczególności przydatne przy projektowaniu indywidualnych linii odzieży będzie skanowanie 3D. Jak może być ono wykorzystane?
Ubrania idealnie dopasowane bez przymierzenia
Kiedy kupujemy marynarkę, spodnie czy płaszcz, najczęściej wybieramy się po prostu do sklepu i mierzymy odzież, która przypadnie nam do gustu. Jeśli pasuje ona do kształtu naszego ciała, możemy ją kupić. Jednak przymierzanie w sklepie kłóci się z ideą rozwijania strefy e-commerce, czyli kupowania ubrań i innych towarów przez internet.
Można jednak połączyć idealne dopasowanie odzieży z kupowaniem online, dzięki nowoczesnym technologiom i rozwiązaniom, m.in. skanowaniu 3D. Projekty związane z technologią skanowania w trójwymiarze oraz druku przestrzennego dają nadzieję na zrewolucjonizowanie sposobu kupowania ubrań. Naukowcy i wynalazcy już dziś mogą nam zaoferować pierwsze rozwiązania, które wykorzystują technologie cyfrowe, na bazie których można stworzyć system kompleksowego i elastycznego dopasowywania odzieży do konkretnej sylwetki.
System skanowania 3D do mierzenia ubrań
Skanowanie 3D można obecnie przeprowadzić z wykorzystaniem nie tylko profesjonalnych skanerów, ale również z użyciem narzędzi skanujących w smartfonach. Służy ono już powszechnie do tworzenia modeli trójwymiarowych i wytwarzania addytywnego odzieży na zamówienie. Jednocześnie jednak takie skanowanie ma potencjał, który można wykorzystać dla platform e-commerce, aby stworzyć wirtualne przymierzalnie.
Skanery 3D w smartfonach, które mogą być dostępne niemal dla każdego konsumenta, stałyby się w nich obowiązkowym narzędziem dla kupujących ubrania w sieci. Zniknąłby problem, który dotyczy braku możliwości zmierzenia ubrania wybranego w e-sklepie. Projekt skanowania 3D człowieka w celu doboru odzieży skrojonej na jego potrzeby, pozwoli w przyszłości odmienić oblicze sektora odzieżowego.
Jak to działa?
Już dziś znane są aplikacje pozwalające na tworzenie modelu przestrzennego z wykorzystaniem zdjęć 2D. Wykonany przy użyciu smartfona wyposażonego w taką aplikację skan sylwetki można przechowywać w odpowiedniej bazie, a w razie chęci zakupy producent zajmie się wydrukiem naturalnej wielkości modelu klienta. Zakłada się, że owe modele będą drukowane przy użyciu druku 3D PLA, aby można było je później poddawać pełnemu recyklingowi. Potrzebne są jednak drukarki o dużym polu roboczym, które będą mogły szybko drukować 3D modele pełnych sylwetek człowieka, ale przy niskich kosztach całego procesu.
Drukarka ma być sprzedawana producentom odzieży lub projektantom jako prosty w obsłudze produkt, który pozwoli na zoptymalizowanie całego procesu ubrań dobranych idealnie do konkretnej sylwetki.
Dobór butów do skanu stóp
W praktyce skanowanie 3D sylwetek człowieka po to, by móc szybko dobierać w sklepie internetowym odpowiednią odzież, nie jest tylko nowinką techniczną, z jakiej być może w przyszłości będą korzystały koncerny odzieżowe. Już dziś skany 3D pozwalają nam dopasować buty w sklepach online. Wystarczy w wyznaczonych punktach, przy użyciu skanera 3D, zeskanować swoje stopy, aby później do takiego skanu zostały dopasowywane buty.