Protezy – jakie są rodzaje? Jak wybrać?

Ubytki w uzębieniu mogą mieć wiele przyczyn. Jedno jest pewne – są źródłem kompleksów i negatywnie wpływają na wizerunek człowieka. Dzisiejsza stomatologia oferuje różnego rodzaju protezy, które można dopasować do potrzeb każdego pacjenta. Jakie protezy są dostępne? 

Rodzaje protez dentystycznych

Przyczyn wypadania zębów może być kilka. Czasami jest to nieszczęśliwy wypadek – ząb może być na tyle słaby, że złamie się podczas jedzenia czegoś twardego i nie da się go nadbudować. Czasami ząb może zostać wybity w wyniku uderzenia. Często zbyt szybkie wypadanie zębów związane jest z chorobami przyzębia. Powodem mogą być także zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej. Bez względu na przyczynę, fakt jest jeden – brak zębów wygląda nieestetycznie. Może zaniżać poczucie pewności siebie oraz sprawiać problemy w codziennym funkcjonowaniu. Z tego względu należy udać się do stomatologa protetyka. Protezy w Bochni oraz innych miastach mogą stanowić wypełnienie jednego, kilku lub wszystkich zębów. W ofercie gabinetów są protezy akrylowe lub szkieletowe oraz mosty protetyczne i porcelanowe, lub pełnoceramiczne korony. Najtańszym rozwiązaniem są ruchome protezy akrylowe. Nadają się do uzupełnienia całego lub częściowego uzębienia. Protezy szkieletowe zakłada się, gdy pacjent posiada jeszcze swoje zęby. Mosty protetyczne umożliwiają wypełnienie luki po kilku zębach leżących obok siebie. Natomiast korony najczęściej stosuje się w przypadku braku pojedynczego zęba.

Przygotowanie do protezy

Przed przygotowaniem protezy stomatolog może zalecić wizytę u chirurga stomatologicznego oraz ortodonty. Chirurg usunie pozostałości zęba  i jego korzenie. Ortodonta w Brzesku oraz każdym innym mieście pomoże odpowiednio ustawić zęby, co zapewni prawidłowe wykonanie protezy. Dzięki temu będzie ona wygodna i posłuży na długi czas. W przypadku choroby dziąseł konieczna może być również wizyta u periodontologa, który wyleczy choroby i stany zapalne dziąseł.

Dodaj komentarz