Projekty domów z poddaszem – ponadczasowa klasyka, która zawsze się sprawdzi

Dla wielu osób dom ze skośnym dachem – i oczywiście poddaszem – jest pierwszym skojarzeniem z domem. Ten obraz kojarzymy od wczesnego dzieciństwa – nawet dzieci mieszkające w miastach rysują charakterystyczny domek z płotkiem. Wiele osób, gdy postanawia zrealizować marzenie o własnym domu, decyduje się właśnie na projekty domów z poddaszem. Jakie są zalety i wady takich budynków?

Projekty domów z poddaszem: najważniejsze zalety

Wiele osób za najważniejszą zaletę projektów domów z poddaszem uważa to, że są to propozycje klasycznych budynków, z możliwością zaaranżowania wymarzonego pokoju na poddaszu. Niektórzy decydują się na ich realizację z oszczędności – powierzchnia podłogi w najniższych miejscach nie wlicza się do powierzchni użytkowej, a więc podatek od nieruchomości jest niższy. Pokoje zaaranżowane na poddaszach można też doskonale oświetlić dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych okien dachowych. Są więc cenione przez artystów, projektantów i ogólnie – osoby potrzebujące dużo światła dziennego.

Niewątpliwie do największych zalet poddaszy należy możliwość aranżacji pięknego pokoju, a nawet salonu. Dlatego tak wiele osób decyduje się na realizację projektów domów z poddaszem, pomimo ich wad. A jakie to wady?

Projekty domów z poddaszem: minusy

Wszystko ma swoje wady – dotyczy to także projektów domów parterowych. Największy problem, jaki wiąże się z takimi budynkami, to częste trudności w umeblowaniu pomieszczeń znajdujących się na ostatniej kondygnacji. Wynika to z tego, że choć sufit rzadko dochodzi aż do styku z podłogą, to ściana kolankowa i tak najczęściej jest zbyt niska, by postawić przy niej np. szafę. Warto jednak wiedzieć, że wiele osób korzysta z tak zwanej przedścianki, czyli dodatkowej ściany – najczęściej cienkiej, np. z płyty gipsowej – i urządza w tak powstałej przestrzeni schowek.

Pewną wadą poddaszy jest to, że trzeba bardzo uważać, by nie stworzyć wrażenia zagraconego pokoju. Dlatego najbezpieczniej jest decydować się raczej na minimalizm i chowanie jak największej ilości rzeczy w szafkach i skrytkach. Warto za to rozważyć wstawienie dużej ilości roślin – przy dobrze oświetlonym pomieszczeniu nawet te najbardziej światłolubne będą się czuły dobrze. Można też wykorzystać krokwie jako element dekoracyjny.

Aranżowanie pomieszczeń użytkowych na poddaszach wiąże się z koniecznością dobrej izolacji termicznej. Ta część domu jest najbardziej podatna na nagrzewanie i wychładzanie się, dlatego stosunkowo trudno jest sprawić, by przez cały rok było komfortowo. Jest to jednak możliwe, ale tylko przy zastosowaniu materiałów wysokiej jakości, ewentualnie dodatkowej klimatyzacji.

Projekty domów z poddaszem – gotowe czy na zamówienie?

Jeżeli, znając zalety i wady takiego rozwiązania, postanowiliśmy wybudować dom z poddaszem, to konieczne jest zadbanie o odpowiedni projekt. Gotowe projekty domów z poddaszem można znaleźć między innymi na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_z_poddaszem.html i w innych katalogach z projektami. Niektórzy zlecają wykonanie projektu architektowi – jaka jest różnica między tymi rozwiązaniami?

Przede wszystkim gotowe projekty domów zawsze są tańsze od przygotowywanych na zamówienie. Przyczyna jest prozaiczna – są one przeznaczone do wielokrotnej sprzedaży, dlatego pojedynczy klient płaci niższą cenę, a jeżeli projekt cieszy się popularnością, architekt może na nim zarobić nawet więcej. Po drugie, gotowe projekty są dostępne „od ręki” – na wykonanie indywidualnego trzeba czekać, często nawet kilka miesięcy. Dlatego, o ile działka nie jest bardzo nietypowo ukształtowana, warto decydować się na gotowe rozwiązania. Pozwoli to nieco oszczędzić, a przede wszystkim przyspieszy pracę.

Dodaj komentarz