Pellet – o czym mowa?

Chcąc wybrać dla siebie możliwie najlepszy sposób ogrzewania domu, analizujemy różne możliwości, porównujemy właściwości instalacji, jak również ceny opału. Bardzo ciekawą alternatywą dla gazu, węgla czy ekogroszku jest pellet. Montaż specjalnego pieca, wykorzystanie tego typu opału daje wiele zalet, między innymi brak popiołu, niską emisyjność, łatwość czyszczenia pieca. Czym jest pellet i dlaczego jest tak popularny?

Co to jest pellet?

Ogrzewanie na pellet w ciągu ostatnich lat znacząco zyskało na popularności, głównie z uwagi na prostotę wykonania instalacji, bardzo dobrej jakości koły grzewcze (z automatycznym podajnikiem), a także dobre właściwości samego opału.

Pellet grzewczy to nic innego, jak sprasowany granulat, posiadający kształt wałka. Ma wielkość 6-8 milimetrów, a także długość 30 milimetrów, może wiec być stosowany w piecach z podajnikiem. Pellet przygotowany jest z biomasy, a więc produktów i odpadów rolnych czy leśnych. Bez wątpienia jest więc ekologiczny, może być stosowany nowo budowanych domach, jak również takich, które przechodzą termomodernizację.

Dlaczego warto mieć ogrzewanie na pellet i gdzie można go kupić?

Pellet można kupić praktycznie w każdym składzie opału, w marketach budowlanych, hurtowaniach, firmach oferujących zaopatrzenie gospodarstw rolnych. Jest to produkt ogólnodostępny, można go zamówić zarówno w pojedynczych workach, jak również luzem.

Do głównych zalet pelletu można zaliczyć:

– lekkość samego opału,
– łatwość transportu oraz magazynowania,
– łatwość umieszczania w podajniku,
– wysoką wydajność i dobrą kaloryczność,
– czystość spalania się,
– minimalną ilość odpadów,
– brak problemów z czyszczeniem pieca,
– brak problemów z uzyskaniem odpowiedniej temperatury i utrzymaniem jej.

Wybór ogrzewania na pellet to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają dostępu do publicznej sieci gazowej, z różnych przyczyn nie chcą podłączenia gazu, jak również nie są zainteresowane ogrzewaniem na ekogroszek czy olej grzewczy.

Dodaj komentarz