Pediatra – kiedy warto skorzystać z jego usług?

Pediatra jest lekarzem, który zajmuje się dziecięcymi chorobami. Opiekuje się pacjentami od urodzenia do ukończenia 18. roku życia. Diagnozuje i leczy dzieci. Posiada wiedzę z zakresu różnych dziedzin medycyny. Kiedy należy zgłosić się do pediatry?

Czym zajmuje się pediatra?

Pediatra jest lekarzem, który zajmuje się diagnozowanie i leczeniem chorób u dzieci. Monitoruje również ich rozwój. Pediatra pracuje najczęściej w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, a także na oddziałach pediatrycznych w szpitalach. Pediatra w Innowrocławiu może przyjmować także w prywatnym gabinecie. Rolą pediatry jest nie tylko diagnozowanie i leczenie dziecięcych schorzeń. Dzięki badaniom okresowym, pediatra jest w stanie monitorować stan zdrowia i rozwój dziecka. Elementem profilaktyki są także szczepienia, które zaleca każdy lekarz pediatra.

Kiedy udać się do pediatry?

Każdy niepokojący symptom powinien skłonić rodziców do odwiedzenia pediatry. Nie tylko gorączka, kaszel czy ból gardła są objawami, z którymi dzieci powinny odwiedzić pediatrę. Również nadmierna płaczliwość, bóle brzucha, wymioty, biegunki, zawroty głowy, urazy są przesłankami do odwiedzenia lekarza. Jeśli czas oczekiwania na wizytę jest długi, wówczas można rozważyć wizytę prywatną. Pediatra prywatnie może wystawić skierowanie na badania, receptę na leki, a także zwolnienie dla rodzica. Choroby, których leczeniem najczęściej zajmuje się pediatra, to ospa wietrzna, odra, świnka, różyczka, szkarlatyna, czyli typowe schorzenia wieku dziecięcego.

Do pediatry można zgłosić się także, kiedy pojawiają się niepokojące symptomy związane z rozwojem dziecka. Wówczas lekarz może wystawić skierowanie na dalsze badania i skierowanie do specjalisty.

Do lekarza pediatry należy zgłosić dziecko już w 2. tygodniu życia dziecka, aby mógł on ocenić czy wszystko z dzieckiem jest w porządku. Kolejne wizyty przypadają w kolejnych miesiącach życia dziecka. W przypadku zdrowego malucha są one wyznaczane przez kalendarz szczepień.

Dodaj komentarz