Na czym polega terapia falą uderzeniową?
Fala uderzeniowa to inaczej fala akustyczna, która narasta w bardzo błyskawicznym czasie i w dużym ciśnieniu maksymalnym. Wytwarza się ona poza organizmem i rozprowadza się w tkance w miejscu, w którym doskwiera nam ból. Warto wiedzieć czy terapia falą uderzeniową jest skuteczna i przy jakich dolegliwościach się jej podejmować.
Terapia falą uderzeniową – jakie ma działanie?
Stosowana regularnie terapia falą uderzeniową, która wytwarza fale prosto w głąb ciała i posiada właściwie dopasowane parametry zabiegowe powoduje, że jest ona efektywna w trakcie leczenia różnych dolegliwości umiejscowionych nie tylko w powierzchniowych, ale i w głębszych tkankach. Terapia ta ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, regeneracyjne, naprawcze oraz odpornościowe, relaksacyjne, gdyż obniża napięcie mięśni. Poprawia mikrokrążenie, zwiększa gęstość i poprawia jakość tkanki łącznej, dzięki podwyższonej zawartości i wzrostu produkcji kolagenu.
Kiedy stosować terapię falą?
Najczęściej po tą metodę sięga się w momencie występowania bólu ścięgna Achillesa, bólu w okolicy bioder, bólu barku oraz pięt, przy zapaleniu powięzi podeszwowej oraz ostrogi piętowej. Zaleca się ją stosować także przy dolegliwościach takich jak kolano skoczka, łokieć tenisisty, czyli zapalenia nadkłykcia, terapia punktów spustowych oraz zespole mięśnia piszczelowego przedniego.
Metodę tą często wykorzystuje się także w medycynie estetycznej. To jakie efekty wystąpią zależy od gatunku wykorzystanego aplikatora oraz konkretnego programu. Można dokonać redukcji cellulitu, wygładzić blizny i nierówności skórne, wygładzić rozstępy, ujędrnić skórę, wyrównać nieregularności tkanki po liposukcji czy zredukować obrzęki tłuszczowe.
Jaki jest czas trwania terapii?
Najczęściej sesja terapeutyczna zajmuje niewiele, ponieważ jest to około 10 minut. By odczuć szybkie efekty wystarczy zdecydować się na 3-4 zabiegi z tygodniową przerwą. To, co wyróżnia tą falę od innych jest to, że jest ona niezwykle skuteczna, a czas jej trwania jest stosunkowo krótki. To, co zachęca do jej wybrania to, że jest ona nieinwazyjna oraz nie ma po niej żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Do ich wykonania nie trzeba korzystać z znieczulenia oraz innych środków farmakologicznych.
Czy są jakieś przeciwskazania do wykonywania tego zabiegu?
Specjaliści z tej dziedziny jednogłośnie przekonują, że jest to jedna z najbezpieczniejszych metod. Oczywiście jej stosowanie jak i każdej innej wymaga zachowania określonych środków bezpieczeństwa. Zaleca się, by tej terapii nie były poddawane kobiety w ciąży, osoby z różnymi infekcjami czy te, które posiadają rozrusznik serca. Nie powinno się jej wykonywać na takie tkanki jak oczy i ich otoczenie, mięsień sercowy, rdzeń kręgowy, gonady, nerki, wątroba oraz okolica tkanki piersiowej. Osoby, które posiadają zaburzenia krzepnięcia krwi, polipy, zakrzepicę, chorobę nowotworową, polineuropatię, protezę cementową, osteoporozę czy ostry stan pourazowy powinny zrezygnować z poddania się tej terapii.