Na czym polega deratyzacja?

Deratyzacja, najprościej ujmując jest procesem przeprowadzanym w celu usunięcia z określonego terenu szkodników takich jak gryzonie czy też szczury. Proces ten ma na celu niwelowanie zagrożenia, jakim jest rozprzestrzenianie się groźnych chorób zakaźnych. Dodatkowo proces ten ma chronić obiekty również przed innymi negatywnymi działaniami szkodników. Deratyzacja przeprowadzana może być w najróżniejsze sposoby i każda firma może korzystać z innych metod. Co warto wiedzieć o deratyzacji?

Deratyzacja – Dlaczego jest przeprowadzana?

Istnieje wiele przepisów regulujących zagadnienia związane z usuwaniem szkodników z obiektów mieszkalnych. Chodzi tutaj głównie o przeciwdziałanie chorobom zakaźnym, które myszy i szczury mogą przenosić poprzez swoją sierść, ślinę, krew czy mocz. Do chorób, przenoszonych przez szkodniki można zaliczyć np. tyfus mysi. Choroby zakaźne to jednak nie są jedynym powodem, dla którego przeprowadza się deratyzację. Szkodniki takie jak szczury czy też gryzonie mają tendencje do niszczenia przeróżnych instalacji w budynkach. Mogą być to instalacje elektryczne, telekomunikacyjne, kanalizacyjne czy nawet wodociągowe. Nie bez powodu dlatego w wielu zakładach pracy deratyzacja jest regularnie przeprowadzana. Często bywa tak, że szkodniki są w stanie w nocy uszkodzić drogie maszyny produkcyjne. Szkodniki dają również o sobie znać w przypadku sklepów spożywczych, magazynów żywnościowych czy też spiżarni. Dlatego właśnie deratyzacja często przeprowadzana jest w wielu miejscach jak np. gospodarstwach domowych, blokach mieszkalnych z piwnicą czy w gospodarstwach rolnych i firmach produkcyjnych.

Jak przeprowadzana jest deratyzacja?

Tak samo, jak usuwanie karaluchów, deratyzacja charakteryzuje się różnymi metodami. Do najprostszych należy oczywiście metoda mechaniczna. Jest to najprościej mówiąc rozłożenie specjalnych pułapek na szczury i myszy. Kolejnym sposobem, przy którym trzeba wyjątkowo uważać jest deratyzacja chemiczna. Polega ona na chemicznym pozbyciu się szkodników. Jest to jednak sposób, który musi przeprowadzić doświadczony pracownik, a już tym bardziej, gdy szczury usuwa się ze sklepu. Środki chemiczne użyte przez niedoświadczoną osobę mogą doprowadzić do skażenia żywności. Jest to dosyć popularna metoda w odróżnieniu od metody biologicznej. Ta polega na usunięciu szkodników za sprawą ich naturalnych, zwierzęcych wrogów.

Dodaj komentarz