Laweta – jak jest zbudowana?

Lawety mają naprawdę specyficzne zadanie. Są bowiem samochodem, który służy do przewożenia innych pojazdów. Z tego powodu muszą one mieć specjalną konstrukcję, dzięki której możliwe będzie umieszczenie aut na lawecie, a także ich bezpieczny transport. Gdzie zamówimy lawetę i jak jest zbudowana?

Gdzie zamówić lawetę i do czego ona służy?

Zazwyczaj laweta w Oleśnie służy do pomocy drogowej. Lawety mają jednak znacznie więcej zastosowań. Podróżują z nimi między innymi kierowcy wyścigowi, którzy na pokładzie lawety transprotują swoje samochody na zawody. Wynika to oczywiście z tego, że nie są one dopuszczone do ruchu. Laweta to także ważny atrybut handlarza autami, szczególnie tymi z zagranicy.

Mimo wielu zastosowań, pomoc drogowa jest tym z czym zazwyczaj kojarzymy lawety. Polega ona na tym, że gdy nasze auto nie nadaje się do dalszej jazdy zamawiamy pomoc drogową. Wtedy na miejsce, w którym znajdujemy się przyjeżdza laweta i zabiera nasze auto wraz z nami we wskazane przez nas miejsce.

Jak jest zbudowana laweta?

Aby laweta mogła odpowiednio działać musi być właściwie zbudowana. Całość zaczyna się od samochodu dostawczego w formie podwozia do zabudowy. Przekształcenie takiego auta jest zwyczajnie najprostsze oraz najtańsze. Następnie wykonuje się właściwą zabudowę, która jest prawnie określona i trzeba spełniać zasady, by auto było zarejestrowane jako laweta i mogło legalnie przewozić samochody osobowe.

Wymagania, które dotyczą lawet to na przykład migająca sygnalizacja świetlna koloru żółtego, która będzie widoczna ze 150 metrów. Ponadto laweta musi posiadać dodatkowy zestaw świateł do montażu na holowanym pojeździe, a także być wyposażona zarówno w hol sztywny, jak i w hol giętki. Nie można również zapomnieć o obecności wyciągarki, która umożliwia wciągnięcie auta na lawetę, a także o tym, że wszelkie elementy wystające poza obrys muszą być oznaczone. Z tyłu takie światła oznaczające muszą byc koloru czerwonego, a od przodu koloru białego.

Dodaj komentarz