Kosztorys budowy – co się na niego składa?
Rozpoczęcie budowy nie może się odbyć bez dokładnego rozplanowania budżetu, jaki nią przeznaczymy. Można to zrobić samodzielnie śledząc ceny na rynku, albo zatrudnić w tym celu fachowców, którzy profesjonalnie zestawią ze sobą poszczególne koszty przygotowując kosztorys inwestorski.
Koszty budowy wykonamy samodzielnie
Samodzielne oszacowanie kosztów budowy nie jest zadaniem łatwym. Jeśli jednak zdecydujemy się na oszacowanie wydatków na tak zwaną własną rękę, warto wziąć pod uwagę kilka czynników.
Zobacz także: https://szalbud.pl/rusztowania-ramowe/
Przede wszystkim zacznijmy od podstaw. Podstawowym sposobem porównania jest cena, jaką musimy ponieść na każdy metr kwadratowy powierzchni. Tutaj rozbieżność może być naprawdę spora. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę zarówno różne standardy budowy, jak i region kraju w którym będziemy prowadzić prace. Ponadto co ważne, koszt metra kwadratowego domu mniejszego, który jest wykończony w tym samym standardzie, co duży, będzie jednak znacznie droższy. Tutaj jednak trzeba jeszcze wziąć pod uwagę skomplikowaną formułę większego domu. Ta może po prostu wiązać się z wyższymi kosztami budowy, więc cena jednostkowa po prostu może się wyrównać.
Zobacz także: https://www.ctmpolonia.pl/kosztorys-budowy-co-sie-na-niego-sklada/
Kolejnym sposobem na to, aby oszacować koszty budowy domu jest oszacowanie poniesionych wydatków zakładając, że stan surowy otwarty jest w zaokrągleniu jedną trzecią kosztów. Pomińmy fakt, że mamy postawione już wszystkie mury, a nasz dom przykryty jest dachem. Można uznać, że stan surowy zamknięty stanowi już połowę wydatków. Drugie tyle będziemy musieli wydać na wykończenie, czyli między innymi układanie podłóg, tynkowanie czy instalacje sanitarne. Tutaj już musimy się liczyć jednak z tym, że nasze szacunkowe koszty znacznie mogą przewyższyć założenia.
Bardzo ważną kwestią jest także to, aby oszacować koszty materiałów budowlanych, a także sprzętów, które będziemy musieli zastosować na budowie. Nie może się ona odbyć na przykład bez rusztowań. Tutaj można skorzystać z opcji ich zakupu, jak również wynajmu. Bez względu na to, w którą z opcji zainwestujemy, warto ją dokładnie przemyśleć, a następnie zdecydowanie wcześniej złożyć zamówienie. Tutaj czas ma znaczenie. Odpowiednie rozplanowanie wszelkich prac związanych z budową, ma w harmonogramie odgrywa ważną rolę.
Szukasz rusztowań lub szalunków na swoją budowę? Odwiedź: https://szalbud.pl/