Kamień ogrodowy – jak układać?

Wśród naturalnych elementów, jakie sprawdzają się w aranżacji ogrodu, warto wymienić nie tylko drewno, które jest idealne na małą architekturę ogrodową czy wygodne meble. Duże znaczenie aranżacyjne, a także praktyczne ma kamień ogrodowy. Wybór dekoracyjnych rozwiązań jest naprawdę spory, dzięki czemu bez problemu znajdziemy kamienie na rabaty kwiatowe, skarpy, a także do wyznaczenia ścieżek i traktów komunikacyjnych.

Dobrze wybrany i ułożony kamień ogrodowy podkreśli charakter naszej prywatnej przestrzeni pełnej zieleni. Wybierając konkretne rozwiązania zwracajmy uwagę na to, gdzie będą się znajdowały. Najmocniejsze kamienie, oporne na uszkodzenia i kruszenie, powinny znaleźć się na podjazdach i na ścieżkach. Na rabatach czy skarpach można sobie pozwolić na kamienie nieco bardziej łamliwe, ale za to o wyjątkowych właściwościach dekoracyjnych.

Jak układać kamień ogrodowy?

Przed ułożeniem kamienia ogrodowego dobrze jest stworzyć projekt naszego ogrodu. Dzięki temu będziemy wiedzieć, w których miejscach znajdować się będą kamienne aranżacje. Kolejną kwestią jest zakup kamienia w odpowiedniej ilości – jeśli będzie go za mało, nie ukończymy aranżacji podczas jednego układania, gdyż trzeba będzie dokupić materiał. Przy montowaniu kamienia na ścieżkach czy kamiennych rabatach przyda się zamontowanie specjalnych obrzeży, które ściśle wyznaczają teren.

To praktyczne rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku wysypywania żwirku i innych drobnych kamieni. Obrzeża sprawią, że nic nie wypadnie poza z góry ustalony obrys. Przed wyłożeniem kamieni warto również zamontować na gruncie specjalną agrowłókninę o dopasowanym kształcie. Dzięki temu w przyszłości pomiędzy kamieniami nie będą pojawiały się intensywnie rosnące chwasty.

Wybieraj sprawdzone rozwiązania

Jeśli chcesz, aby kamień ogrodowy i wykonane z niego aranżacje doskonale prezentowały się przez długie lata, warto umiejętnie dobrać rodzaj kamienia do konkretnego miejsca. Dobry sklep ogrodniczy czy szkółka drzew i krzewów najczęściej ma w swojej ofercie ogromny wybór kamieni różnych gatunków, rodzajów i przeznaczenia. W takich miejscach można od razu zaopatrzyć się we wszelkie kamienie, jakie będą potrzebne do dekoracji ogrodowych ścieżek, rabat czy skarp.

Dodaj komentarz