Jazda po alkoholu, jak się bronić?
Niestety popełniłeś największy błąd w swoim życiu i jechałeś będąc pod wpływem alkoholu. Zastanawiasz się, co ci grozi i jak masz się bronić? Przejrzałeś tysiące stron internetowych, ale nic z nich nie rozumiesz i w dalszym ciągu nie wiesz jak masz się bronić? Jeśli nurtują Cię powyższe zagadnienia, to zapraszam do dzisiejszego wpisu. W nim postaram się opisać jak można się bronić i w czym może pomóc Ci kancelaria prawna. Zapraszam!
Jazda po alkoholu (lextraffic.pl) została usankcjonowana w kodeksie karnym. Pod tym pojęciem najczęściej rozumie się popełnienie przestępstwa z art. 178a § 1 k.k. Zgodnie z tym artykułem Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Już wiesz co Ci grozi za popełnienie tego przestępstwa, ale jak można się bronić? Na to pytanie nie będę w stanie Ci odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż istnieją setki sytuacji, a każda może cechować się inną linią obrony. Postaram się przytoczyć najpopularniejsze przypadki.
Zostałeś zatrzymany na gorącym uczynku, Policja przy tobie sprawdziła stężeni alkoholu. Wydaje się, że sytuacja jest beznadziejna, bo wiesz, że w twoim organizmie faktycznie mógł znajdować się alkohol. W tym wypadku trzeba minimalizować dotkliwości jakie mogą Cię spotkać. Przede wszystkim, jeżeli stężenie alkoholu nie było znaczne, to powinieneś się postarać o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jeśli uda Ci się to wywalczyć, to jest szansa na ograniczeni zakazu do roku, a koszty do około 2-3 tys. Jeśli stężenie oscylowało w granicach 0,11 mg/l wydychanego powietrza lub 0,26 mg/l, to jest szansa na uniewinnienie lub zmianę kwalifikacji z przestępstwa na wykroczenie. Każde urządzenie cechuje się błędem pomiarowym. Odpowiednie wnioski dowodowe mogą pozwolić podważyć wynika z alkomatu policjantów.
Inną sytuacją jest sytuacja, kiedy uważasz, że urządzenia którymi posługiwali się policjanci były niesprawne. W takim wypadku powinieneś poddać się badaniu krwi i przed sądem wykazać wadliwość tych urządzeń.
Kierowcy zawodowi, którzy posiadają parę kategorii prawa jazdy mogą również walczyć przed Sądem o ograniczenie zakazu tylko do jednej kategorii, tak, aby mogli wykonywać swój zawód i zarobkować. Zgodnie z orzecznictwem zakaz powinien dotyczyć wyłącznie kategorii, w której kierowca popełnił przestępstwo. Więcej informacji znajdziesz na obronca24h.pl
Inną formą obrony jest milczenie. To policja i prokuratura muszą udowodnić Ci popełnienie tego przestępstwa, a ty nie masz obowiązku pomagać im w znalezieniu dowodów świadczących na twoją niekorzyść.