Jak gotować, aby nie stracić witamin, czyli o czym jeszcze powiedzą książki kucharskie
Gotowanie to nie tylko codzienny przymus – w końcu obiad powinien pojawić się na talerzu każdego dnia. Przygotowywanie potraw, to także dość istotna umiejętność. Warto wiedzieć jak to robić, aby danie nie tylko dobrze smakowało, ale również było zdrowe. Co nam po nawet po najbardziej bogatej w warzywa zupie, jeśli przegotujemy je, co wpłynie na ich wartość odżywczą. O czym warto wiedzieć, aby dania, jakie zagoszczą na naszych stołach dostarczały nam jak najwięcej witamin?
Książki kucharskie jako skarbnica wiedzy o gotowaniu
Książek kucharskich jest na rynku bardzo dużo (sprawdź np. tantis.pl). Najlepsze książki kulinarne zawierają nie tylko dużą gamę przepisów, ale również wszelkiej maści informacje dotyczące zarówno wartości odżywczych poszczególnych składników dań, ale także związane z tym, w jaki sposób należy je gotować, aby te nie straciły swoich właściwości. Możemy wybierać w różnego rodzaju poradnikach kulinarnych czy też książek z przepisami zarówno rodzimych, jak i światowej sławy autorów. Najlepszą książkę kucharską na świecie, która stanie się takim naszym kompasem, przewodnikiem na drodze właściwego gotowania powinniśmy już sobie wybrać sami. Nie zaszkodzi jednak, aby wśród takich nr 1 znalazło się kilka publikacji. W końcu im więcej wiedzy, tym lepiej.
Gotowanie to sztuka właściwego wykorzystywania dobrodziejstw produktów
Mówiąc o witaminach, najczęściej przychodzi nam do głowy solidna dawka warzyw i owoców. Słusznie. Okazuje się, że są one najlepiej przyswajalne przez nasz organizm. O ile nie ma problemu, kiedy pojawiają się w postaci surowej, o tyle schody zaczynają się wówczas, gdy będziemy musieli je ugotować.
Należy wiedzieć, że każda próba obróbki termicznej warzyw niesie ze sobą skutki w postaci utraty części witamin. To nieuchronne i nie ma sposobu na to, aby uniknąć takiego obrotu spraw. Kiedy gotujemy warzywa, część składników po prostu przedostaje się do wody. Są jednak sposoby na to, aby zminimalizować te straty. Jakie?
Po pierwsze, warto gotować warzywa w skórce i nie kroić ich zbyt drobno. Jeśli jednak już będziemy musieli je obrać, to zróbmy to jak najcieniej się tylko da. Zatroszczmy się także o odpowiednią obieraczkę tudzież nożyk. Warto, aby były wykonane ze stali nierdzewnej. Jeśli natomiast postawimy na stal nierdzewną doprowadzimy do tego, że witamina C zwyczajnie się utleni.
Postarajmy się to robić w możliwie jak najmniejszej ilości wody, a najlepiej po prostu na parze. Jeśli postawiliśmy na wersję garnkową, to postarajmy się, aby ten był wykonany z litego żelaza czy też stali nierdzewnej. Można wybrać również szklane lub ceramiczne naczynie. Lepiej unikać jest tych, jakie wykonano z aluminium.
Istotne jest to, aby użyć do tego pokrywki i nie poświęcać na to dużej ilości czasu. Jeśli gotujemy pod ciśnieniem, kiedy temperatura osiąga powyżej 100 st.C, wówczas większość witamin z grupy B po prostu przestaje istnieć, jednak jeśli mowa o witaminach rozpuszczalnych w tłuszczach, te mają się o niebo lepiej. Wodę po warzywach można wykorzystać na przykład do zrobienia sosu.
Zobacz również: http://www.informatorspozywczy.pl/najpopularniejsze-typy-ksiazek-kucharskich/
Kolejną metodą gotowania jest grillowanie. Tutaj zarówno w przypadku warzyw czy też mięsiw warto pamiętać o zasadzie – nie gotuj na otwartym ogniu i na chemicznej podpałce. Jeśli nasza potrawa ma zachować swoje zdrowotne właściwości, powinniśmy wybrać raczej grillową patelnię, którą postawimy na palniku tudzież urządzenie elektryczne. Na rynku jest dużo książek kucharskich, które dokładnie wyjaśnią dlaczego należy tak robić.
A co z pieczeniem? To jedna z najskuteczniejszych metod, która przyczynia się do zachowania niemal największej ilości odżywczych walorów. Należy pamiętać jednak o tym, aby potrawy nie leżały zbyt długo w piekarniku, a przed pieczeniem (warzyw) zblanszować je.
Do jednych z najbardziej popularnych sposobów gotowania zalicza się jednak smażenie. Tutaj jednak narażamy się na działanie szkodliwych związków chemicznych, jakie tworzą się w produktach, które poddawane są temperaturze powyżej 300°C. Jeśli jednak będziemy decydować się na tego typu działania, postawmy na patelnię, którą producent pokrył powłoką nieprzywierającą. Zadbajmy także o jakość tłuszczu.