Inspektor nadzoru dendrologicznego – czym się zajmuje?

Zieleń sprzyja każdemu człowiekowi. Jej obecność bardzo korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, pozwala się odprężyć i dostarcza organizmowi wiele energii. Między innymi z tego powodu powinno się o nią dbać w należyty sposób. W obecnych czasach często rezygnuje się z przydomowych ogródków czy parków miejskich na rzecz sztucznej architektury, która ma wypełnić przestrzeń. Z tego powodu wiele jednostek zajmuje się ich ochroną. W jaki sposób pracuje inspektor nadzoru dendrologicznego? Podpowiadamy.

Inspektor nadzoru dendrologicznego – jakie są jego zadania?

Wiele firm, które specjalizuje się w projektowaniu terenów zielonych oraz wykonywaniu prac z nimi związanych, oferuje szeroki zakres usług, które dotyczą nadzoru dendrologicznego. Powiązany jest z ochroną drzew, które znajdują się na terenie inwestycyjnym. Oferty obejmują zwykle opinie inspektora dendrologicznego, czyli ocenę stanu drzew. Do głównych zadań takiego specjalisty należą między innymi ocena sanitarna drzewostanu, kontrola dotycząca ochrony gatunków zagrożonych oraz monitoring zewnętrzny roślin. Dzięki jego pracy można również zweryfikować całość projektu.

Dendrologia jest nauką zajmującą się badaniem drzew pod względem występowania, wymaganych warunków bytowania czy zagrożenia różnymi czynnikami. Inspektor nadzoru dendrologicznego w Gdańsku powinien zatem sprawować kontrolę nad wykonywanymi w ich sąsiedztwie pracami tak, aby nie zaszkodziły one w żaden sposób przykładowo narażonym na niszczenie podczas rozkopywania gruntu korzeni. Jego misja polega na fachowym doradztwie w zakresie doboru technologii oraz sprzętu, który potrzebny jest w zagospodarowywaniu terenów zieleni.

Kim jest inspektor nadzoru terenów zieleni?

Decydując się na zagospodarowanie przestrzeni terenami zielonymi, warto skorzystać z rad osób wykwalifikowanych pod tym kątem. Jednym z nich jest Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni, który zajmuje się bezpośrednim doradztwem oraz kontrolą materiałów, które przeznaczane są pod tereny zielone. Jego głównym zadaniem jest ocena zgodności wykonywanych prac z projektem, kontrola jakości materiałów, doradztwo w kwestii zagospodarowania terenów zieleni oraz udział w odbiorze materiałów.

Uprawnienia Inspektora to również projektowanie terenów zieleni. Jego zdanie jest znaczące przy tego typu działaniach, ponieważ jako specjalista prowadzi on doradztwo dotyczące wyboru technologii wykonywania prac czy też ocenia przebieg inwestycji. Jego obecność pozwala także na zwalczanie trudności występujących w procesie inwestycyjnym.

Dodaj komentarz