Holowanie samochodów ciężarowych – jakie są zasady?

Przy holowaniu samochodów ciężarowych należy zachować szczególną ostrożność, w większości przypadków takim holowaniem mogą się zająć tylko profesjonalne firmy, które posiadają w swojej flocie specjalny sprzęt do transportu i holowania samochodów ciężarowych. Są jednak przypadki, w których można samemu odholować samochód ciężarowy, jednak są pewne zasady, o których trzeba doskonale wiedzieć oraz ich przestrzegać, aby holowanie samochodu ciężarowego odbywało się zgodnie z prawem oraz z bezpieczeństwem dla innych pojazdów. Jakie są to zasady?

Jakich zasad należy przestrzegać przy samodzielnym odholowaniu samochodu ciężarowego?

Na samym początku trzeba sobie wyjaśnić, w jakich przypadkach stanowczo nie wolno zabierać się za samodzielne odholowywanie. W przypadku aut ciężarowych, które utknęły z powodu awarii bądź wypadku na autostradach, bądź drogach ekspresowych nie wolno podejmować się samodzielnego odholowywania tira, w takim przypadku należy się bezzwłocznie skontaktować z profesjonalną pomocą drogową, może to być firma DAHLKE zajmująca się holowaniem samochodów ciężarowych w Gdańsku i auto pomocą w Gdańsku. W przypadku auto pomocy, takie firmy oferują profesjonalną pomoc podczas awarii samochodu ciężarowego, mogą wykonać wulkanizację uszkodzonych opon lub zająć się innymi awariami powodując tym samym, że holowanie może okazać się niepotrzebne.

Co należy wiedzieć przy samodzielnym odholowywaniu samochodu ciężarowego?

Przy samodzielnym odholowywaniu samochodu ciężarowego należy pamiętać o tym, że pojazd holowany nie może mieć włączonych świateł awaryjnych, przy ograniczonej widoczności należy korzystać ze świateł pozycyjnych. Holowany pojazd musi mieć zamontowany trójkąt ostrzegawczy na lewej tylnej części ciężarówki, trójkąt musi być widoczny dla innych pojazdów na drodze. Sprzęt, w jaki należy się wyposażyć przy holowaniu ciężarówki, jest zgoła inny od tego, znanego przy holowaniu auta osobowego, w tym przypadku potrzebny będzie sztywny hol zamiast liny.

Dodaj komentarz