Handicap azjatycki czy europejski – jaki warto wybrać?

Gra w zakładach niesie ze sobą ryzyko, ale też sporą dozę adrenaliny. Godzimy się na możliwość ewentualnej przegranej licząc, że jednak dopisze nam szczęście, które oczywiście poparte jest wiedzą. Jednak czasem trudno jest znaleźć korzystny zakład, a stawki na faworytów są bardzo niskie. W takiej sytuacji, aby lepiej się bawić, wykorzystując niewielki procent swojego depozytu, można skorzystać z handicapu, czyli dania forów drużynie teoretycznie słabszej. W przypadku handicapu możemy również postawić na faworyta, któremu odlicza się odpowiednią liczbę goli.

Co to jest handicap? – poznaj definicję z punktu widzenia zakładów bukmacherskich

Często pada pytanie, co to jest handicap? Handicap w sporcie to przywilej, najczęściej dodatkowa liczba punktów bądź minut przyznawana za najlepszy wynik, albo po prostu wypracowany wynik, który w kolejnym wyścigu daje przewagę nad resztą stawki. W języku polskim handicap oznacza przywilej. Tak jest np. w aquathlonie. Jednak w zakładach sportowych i w przeważającej części także w sporcie handicap jest daniem forów teoretycznie słabszemu. Tutaj dodatni zawsze jest handicap na drużynę, którą bukmacher uważa za potencjalnie słabszą, a ujemny na faworyta.

Handicap europejski – co powinieneś o nim wiedzieć?

handicap obliczanieHandicap europejski w zakładach bukmacherskich zakłada trzy sytuacje: wygraną gospodarzy, remis lub wygraną gości. Zatem na końcowy sukces przy obstawianiu takiego handicapu masz w przybliżeniu 33% szans. W przypadku drużyn, gdzie jedna jest wyraźnym faworytem możesz zdecydować się na jej obstawienie z handicapem. Jeśli handicap na Liverpool wynosi -2, a na Fulham + 2, a wynik meczu skończy się różnicą trzech goli na korzyść Liverpoolu, to obstawiając wygraną będziesz się cieszyć z zarobionych pieniędzy. Jeśli padnie remis to niestety przegrasz zakład. Możesz także obstawić remis. W tej sytuacji, jeśli Liverpool wygra 6:2, to także wygrasz zakład. Analogicznie możesz postawić również na Fulham, zakładając, że Liverpool będzie miał akurat kiepski dzień i strzeli tylko jedną bramkę. Tutaj jednak w każdym przypadku istnieje prawdopodobieństwo 67%, że jednak nie trafisz. Jeśli mimo wszystko masz dobre rozeznanie w wynikach ligi angielskiej, a dodatkowo w kontuzjach, pauzach za kartki itp., to twoje szanse możesz oceniać wyżej, a tym samym postawienie zakładu z handicapem Ci się opłaca.

Handicap azjatycki – poznaj jego charakterystykę

Poza handicapem europejskim możesz wybrać handicap azjatycki. Tutaj masz dwie możliwości do wyboru, gdyż wyklucza on wynik remisowy. Zatem stawiasz albo na zwycięstwo gospodarzy, albo gości. Omawiając to na przykładzie Liverpoolu i Fulham możesz obstawić zwycięstwo Liverpoolu przy handicapie -4 i + 4 dla Fulham. W takiej sytuacji wygrasz, jeżeli faworyt wygra różnicą 5 bramek. Możesz również przeanalizować, że to zbyt wiele i handicap jest zdecydowanie przeszacowany. Wtedy stawiasz na Fulham i jeśli przegra on różnicą mniej niż 4 bramek wygrasz zakład. W przypadku przegranej różnicą dokładnie 4 goli, stawka z zakładu zostanie Ci zwrócona, gdyż w wyniku z handicapem padnie remis.

Wybierz najlepszy handicap z punktu widzenia zysków z zakładu

wygrana handicapNa podstawie powyższych przykładów można już wybrać korzystniejsze rozwiązanie. Zdecydowanie będzie to handicap azjatycki. Tutaj bukmacher nakłada w dodatku niższą marżę, dlatego wygrać można nieco więcej. Masz do wyboru tylko dwie opcje, zatem aż 50% szans na powodzenie. W stosunku do handicapu europejskiego różnica wynosi 17%, co jest dosyć wyraźnym wskazaniem dla handicapu azjatyckiego. W dodatku, jeśli nie do końca Ci się powiedzie i padnie remis to nie stracisz postawionych pieniędzy, co ma duże znaczenie z punktu widzenia doświadczonego typera, który stara się niwelować ryzyko do minimum i stawia na strategię wyższych stawek.

Zaletą handicapu jako metody gry jest to, że nawet przy tej na niewielkich stawkach można wygrać więcej. Ważne, by po postawieniu pieniędzy gra w ogóle się opłacała. Doświadczeni gracze obliczają potem yieldy z wygranych zakładów. W ten sposób mogą określić, jaki procent zwrotu osiągnęli. Gra z handicapem to niewątpliwie świetna zabawa, na którą warto postawić.

Dodaj komentarz