Farby do pojazdów użytkowych – czym się charakteryzują?

Farby do pojazdów użytkowych stanowią dużą część specyfików przemysłowych. Korzystają z nich zarówno światowe koncerny, jak i osoby prywatne. Produkty przydają się przy konstrukcji nowych aut, a także przy różnego rodzaju naprawach. Jakie cechy sprawiają, że sprawdzają się na blachach?

Jakie są farby do pojazdów użytkowych?

Wszystkie farby do pojazdów użytkowych można podzielić ze względu na różne parametry. Jednym z nich jest liczba zastosowanych składników. Z tego względu dzieli się je na farby jedno- i dwukomponentowe. W przypadku tych pierwszych trzeba na koniec malowania wzmocnić efekt lakierem.

Producenci farb przemysłowych dbają o to, aby ich specyfiki miały jak najszerszą gamę kolorystyczną. W przypadku farb do pojazdów użytkowych zakres odcieni jest niemal nieograniczony. Ponadto występuje także podział na różne wykończenia – mat oraz połysk o różnych stopniach nasycenia.

Jakich farb specjalnych warto użyć?

Bardzo ciekawą odmianą farb są ekologiczne farby proszkowe, które składają się z żywicy i polimerów. Są przyjazne dla środowiska i wytrzymałe, a do ich aplikacji używa się specjalnego sprzętu malarskiego w postaci natrysku. Wykorzystuje się je do pokrywania części samochodowych.

Poza tym na uwagę zasługują także farby ogniochronne. Ich skład sprawia, że w razie kontaktu z ogniem nie płoną, lecz spowalniają proces jego rozprzestrzeniania. Sprawdzają się na metalowych elementach i mogą być kluczowe w sytuacji nieszczęśliwych wypadków.

Cechy farb do pojazdów użytkowych

Farby do pojazdów użytkowych charakteryzują się odpornością na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Są odporne na szkodliwe działanie promieniowania UV i różnorodne warunki atmosferyczne. Muszą sprawdzać się zarówno w ostrym słońcu, jak i podczas silnej ulewy.

Farby, którymi maluje się pojazdy, są bardzo wytrzymałe, a ich kolory nasycone. W dużych fabrykach nakłada się je profesjonalnym sprzętem malarskim, aby warstwy były odpowiednio grube i równomierne.

Dodaj komentarz