Do czego służy kolimator?

W sportach strzeleckich, a także w wojsku wykorzystuje się zawsze taką broń, która powinna gwarantować odpowiednią celność. Powszechnie także stosowane są kolimatory, czyli urządzenia optyczne, których celem jest ułatwienie celowania. Wtedy można osiągnąć większą precyzję. Poza tym urządzenia takie są coraz chętniej kupowane przez Polaków, którzy coraz bardziej interesują się myślistwem.

Kolimator gwarantuje większą precyzję celowania

Najważniejsze dla każdego strzelca jest to, aby oddać strzał maksymalnie celny. Marzeniem każdego jest posiadanie takiej broni, która by gwarantowała idealne celowanie, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Dlatego właśnie w powszechnym użyciu są urządzenia takie jak kolimator Holosun, który w praktyce oferuje spore ułatwienia, jeżeli chodzi o precyzyjność celowania.

Zasada działania polega to na tym, że urządzenie takie będzie się składać z soczewki i źródła światła. Emitowany więc jest promień świetlny. Ta wiązka odbijana jest od wewnętrznej powierzchni kolimatora i projektowana na szybkę, przez którą widzi ją strzelec. Pojedynczy punkt albo celownik jest wyświetlany na szybce, co umożliwia strzelcowi łatwe namierzenie celu.

Kolimator gwarantuje szybkie namierzenie celu

Po co jednak kupować takie urządzenia i czy rzeczywiście one sprawdzają się tak bardzo w praktyce? A może wystarczy tylko luneta, która jest rozwiązaniem dobrze znanym i uniwersalnym? Na pewno ta ostatnia także jest praktyczna, ale to, czym charakteryzuje się kolimator, to na przykład możliwość regulowania położenia celownika na szybce, co pozwala szybko i dokładnie namierzyć cel, jeżeli się on porusza lub gdy występują zmiany odległości.

Są więc produkty, które najczęściej są na wyposażeniu osób, które chcą uchodzić za profesjonalistów i zagwarantować sobie wygodę strzelania. Tak jak więc niezbędna jest latarka taktyczna, tak też warto wyposażyć się w kolimator, który bardzo często jest wykorzystywany w karabinach i pistoletach. To po prostu gwarancja, że namierzanie celu będzie szybkie, intuicyjne i zagwarantuje większą celność strzałów.

Dodaj komentarz