Dlaczego piłka nożna jest najpopularniejsza w Polsce?

Bez względu na to jak wielkie sukcesy odnoszą nasi zawodnicy w przeróżnych dyscyplinach sportowych, nie mogą liczyć na tak tłumne rzesze kibiców jak piłkarze. Nie da się ukryć, iż piłka nożna jest obecnie najpopularniejszym sportem zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Dodatkowo tak popularna dyscyplina jest również naszym sportem narodowym. Tylko dlaczego właściwie osiągnęła taką popularność?

Piłkę nożną kochają wszyscy

Szum medialny. Piłka nożna to sztandarowe przedstawienie wszelkich kanałów telewizyjnych o tematyce sportowej. Przeglądając je po kolei zawsze można znaleźć w danym momencie, bądź w niedługim czasie, jakikolwiek mecz. Popularność sportu napędza jego popularność w mediach, czyniąc swego rodzaju „perpetuum mobile”. Dodatkowo, cała otoczka zawodów tego rodzaju przekonuje, iż mamy do czynienia z czymś naprawdę dużym. Miliony pompowane przez sponsorów, koszulki i bilbordy sygnowane ich nazwami, a także częste wywiady w gazetach czy telewizji z samymi piłkarzami. Bukmacherzy w Polsce również zbierają ogromne żniwa z meczów piłki nożnej. Nic więc dziwnego, że media masowego przekazu wpływają bezpośrednio na to, jak popularna jest piłka.

Z podwórka na boisko. Od dawien dawna, na polach czy klepiskach, dzieciaki grały w piłkę nożną. Dziś także niewiele zmieniło się w tym temacie. Chłopcy oglądając w telewizji swoich ulubionych piłkarzy, wychodzą na najbliższe Orliki, tak chętnie sponsorowane przez państwo, by choć na chwilę poczuć się jak swoi idole. Fakt, iż od najmłodszych lat piłka znajduje się w sercach ludzi pokazuje, iż w przyszłości tak samo będą oni pamiętać o swoim ukochanym sporcie. Buduje się wtedy tożsamość kibica. Mnożąc to razy tych wszystkich, którzy zakochani byli w dzieciństwie w tymże sporcie, okazuje się, iż dziś wciąż kibicują swoim ulubionym drużynom.

Dlaczego piłka nożna jest tak popularna w Polsce?

Pewnie dlatego, że to nasz sport narodowy. Gdy przychodzi czas zawodów, Polacy zbierają się tłumnie na trybunach, czy przed telewizorami by wspierać duchem swoją narodową drużynę. W ten sposób utożsamia się kibicowanie z patriotyzmem. Jakkolwiek wyniośle to nie brzmi, nie da się ukryć, iż taki sposób kibicowania wpływa diametralnie na popularność piłki nożnej.

Niezależnie od tego, który powód uznajemy za główną przyczynę popularności piłki w Polsce, nie da się zmienić faktu, że jest i będzie ona jeszcze przez długi czas królować na rynku wszystkich dyscyplin sportowych.

Dodaj komentarz