Czyszczenie zębów u psa – dlaczego jest tak ważne?
Dbanie o psa to nie tylko zadbanie o właściwą dietę i odpowiednią dawkę ruchu. To również dbanie o jego uzębienie. Czyszczenie zębów u psa ma wielkie znaczenie dla jego zdrowia. Jak często czyścić zęby psa? Jakie akcesoria są niezbędne do czyszczenia psich zębów?
Dlaczego czyszczenie zębów u psa jest ważne?
Podobnie, jak u ludzi, u zwierząt również resztki z jedzenia odkładają się na zębach. To sprawia, że są doskonałą pożywką dla bakterii. Osadzając się na uzębieniu, mogą prowadzić do powstawania problemów z zębami. Jeśli osad nie jest regularnie czyszczony, pojawia się kamień nazębny. Wówczas czyszczenie zębów u psa w Gdańsku staje się koniecznością. Warto to zrobić w gabinecie weterynaryjnym. Kamień nazębny to nie tylko defekt estetyczny. Jego obecność może doprowadzić do rozwinięcia się zapalenia dziąseł, ropnych zapaleń zębów, poważnych chorób przyzębia czy całkowitej utraty uzębienia. Problemy z zębami to nie jedyne problemy, wynikające z pojawienia się kamienia nazębnego. Bakterie, które bytują na zębach, są wraz ze śliną wprowadzane do organizmu zwierzęcia. Tym samym, mogą być przyczyną problemów z nerkami, wątrobą czy sercem.
Jak codziennie czyścić zęby psa?
Rezygnacja z czyszczenia zębów u psa może prowadzić do problemów zdrowotnych. Dlatego też regularne dbanie o zęby psa jest bardzo ważne. Jednym ze sposobów mycia zębów u psów jest zakup odpowiedniej szczoteczki. Najlepiej czyścić psie zęby raz lub dwa razy dziennie. Dzięki temu unikniemy powstawania osadów i zadbamy o odpowiednie ph w pysku zwierzęcia. W sklepach zoologicznych zakupić można odpowiednie szczoteczki, a także pasty ułatwiające dbanie o higienę psich zębów. Zwykle wystarcza kilkanaście do trzydziestu sekund, by pozbyć się szkodliwych bakterii. Gryzaki, reklamowane jako dentystyczne nie zawsze się sprawdzają i lepszym rozwiązaniem jest manualne czyszczenie zębów psa.
Chcąc zadbać o zdrowie psa, należy pamiętać o kontrolnych wizytach w gabinecie weterynaryjnym i regularnym przeglądzie stanu uzębienia.