Czym charakteryzuje się klasyczna laweta do auta?

Laweta to niezastąpione narzędzie podczas potrzeby holowania uszkodzonego lub niesprawnego pojazdu. W Polsce istnieje wiele firm oferujących usługi transportu aut lawetą oraz wynajmu lawet. Warto zatem przyjrzeć się, czym charakteryzuje się klasyczna laweta do auta.

Budowa i wymiary lawety

Klasyczna laweta w Warszawie składa się z podwozia, na którym zamontowana jest platforma ładunkowa oraz rampa ułatwiająca załadunek pojazdu. Wymiary platformy ładunkowej są różne, jednak najczęściej spotykane to około 4 – 5 metrów długości i 2 metrów szerokości. Wytrzymałość lawety jest zróżnicowana, ale przeważnie wynosi od 2 do 3 ton, co pozwala na transport większości samochodów osobowych oraz niektórych dostawczych.

Zabezpieczenie ładunku

Podczas transportu samochodu na lawecie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie ładunku. Klasyczna laweta do auta wyposażona jest w pasy mocujące oraz blokady kół, które zapewniają stabilne mocowanie pojazdu. Pasów mocujących używa się minimum cztery, umieszczając je przy każdym kole samochodu. Blokady kół służą natomiast do zabezpieczenia w pozycji osi kół pojazdu, co zapobiega przesuwaniu się samochodu podczas jazdy.

Przepisy ruchu drogowego

Transport samochodu za pomocą lawety wymaga przestrzegania przepisów ruchu drogowego, zarówno podczas jazdy, jak i załadunku pojazdu. Przede wszystkim, kierujący lawetą musi posiadać prawo jazdy odpowiedniej kategorii oraz mieć doświadczenie w prowadzeniu tego typu pojazdów. Ponadto, samochód holowany musi być wyposażony w światła pozycyjne, a jego tablice rejestracyjne powinny być czytelne.

Dostępne rodzaje lawet

Klasyczna laweta do auta to tylko jeden z dostępnych na rynku rodzajów tego sprzętu. Oprócz niej oferowane są także lawety specjalistyczne do przewozu aut z niskim zawieszeniem, naczepy do przewozu większej ilości pojazdów czy także przyczepy samochodowe z platformą ładunkową. Wybór odpowiedniego rodzaju lawety zależy od potrzeb i rodzaju pojazdu, który ma być transportowany.

Usługi transportowe i wynajem lawet

Firmy oferujące usługi transportu aut lawetą działają na terenie całego kraju. Warto korzystać z takich usług, gdyż dzięki temu oszczędza się czas oraz unika potencjalnych problemów związanych z transportem samochodu. Alternatywą jest wynajem lawety i samodzielne przewożenie pojazdu, co może okazać się korzystne w przypadku krótszych tras lub gdy ma się doświadczenie w prowadzeniu lawet.

Dodaj komentarz