Czym charakteryzują się dobre ławki miejskie?

Od lat ławki nie pełnią już wyłącznie użytkowej funkcji, odgrywając równie ważną, dekoracyjną rolę. Z tego względu muszą być funkcjonalne, ale także estetycznie wykonane. Należy jednak pamiętać o tym, że betonowa, drewniana lub stalowa ławka parkowa musi być również trwała, by oparła się trudom eksploatacji, niekorzystnym warunkom atmosferycznym i aktom wandalizmu. Czym zatem powinny się charakteryzować dobre ławki miejskie? Podpowiadamy.

Z czego powinny być wykonane ławki miejskie?

Nie jest tajemnicą, że ławka w parku musi znieść wiele i wcale nie chodzi tu wyłącznie o ciężar użytkujących ją osób. Podobnie jak pozostałe elementy małej architektury: kosze na śmieci, stojaki na rowery czy wiaty przystankowe, również ławeczki narażone są na codzienne działanie promieni słonecznych, mrozów i upałów, wilgoci czy zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Kolejnym wyzwaniem jest działalność wandali, którzy często korzystając z dyskretnej lokalizacji ławek parkowych.

Nic więc dziwnego, że władze miast wybierają solidne i trudne do zniszczenia materiały. Z tego też powodu, zdecydowanie największą popularnością cieszą się ławki betonowe oraz te o stalowej konstrukcji.

Komfort i wygoda użytkowania

Alternatywą dla desek mogą być ławki miejskie z oparciem oraz siedzeniem wykonanym ze stali nierdzewnej. Taka konstrukcja nie tylko prezentuje się bardzo efektownie, ale także znacznie lepiej znosi wilgoć. Poza tym, stalowe siedzisko lub oparcie dużo trudniej uszkodzić, w odróżnieniu od elementów z drewna.

Wadą ławek ze stali będzie jednak nieprzyjemny chłód, odczuwalny zwłaszcza w zimniejsze dni. Pod tym względem drewno – choć mniej trwałe – jest z pewnością bardziej komfortowe.

O czym jeszcze warto pamiętać? Jeśli pozwala na to teren, ławka parkowa powinna mieć odpowiednią długość, tak by zmieściło się na niej kilka osób. W ostatnich latach niezwykle popularne stały się ławki bez oparcia, produkowane zarówno ze stali, betonu, jak i żeliwa. Obok ławek coraz częściej stawiane są stojaki rowerowe stalowe, które chętnie wykorzystują cykliści.

Dodaj komentarz