Blachodachówka – jak wybrać odpowiednią?

Budowa domu wiąże się z podjęciem wielu ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór pokrycia dachowego. Dostępnych jest kilka materiałów. Jednym z najczęściej wybieranych jest blachodachówka. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Wybór blachodachówki – co jest ważne

Dach to jeden z najważniejszych elementów budowy domu. Zapewnia bezpieczeństwo i suche wnętrze. Dlatego należy przyłożyć szczególną uwagę do wyboru pokrycia dachowego i jego montażu. Najczęściej wybieranym materiałem jest blachodachówka. I nie bez powodu, ponieważ ma ona wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest jej trwałość. Blacha jest odporna na działanie wilgoci, promieni słonecznych oraz wszelkich opadów. Ma również bardzo dobre właściwości izolacyjne. Z uwagi na to, że jest produkowana w kilku wariantach kolorystycznych, można łatwo dopasować ją do estetyki całego budynku i stworzyć spójną kompozycję. Jest to również ważne w przypadku, gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego narzuca określone standardy wyglądu budynków w danej okolicy. Wybierając pokrycie z blachy, należy dobrać je do konstrukcji budynku. Nie powinno jej zbytnio obciążać i musi być dopasowane do kształtu oraz kąta nachylenia dachu.

Jak przebiega montaż blachodachówki?

Jedna z najważniejszych zalet blachodachówki jet jej prosty montaż. Pokrycie jest zazwyczaj dostępne w formie modułowych paneli, docinanych na wymiar. Technika montażu zależy od kształtu i nachylenia dachu. Należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Mocowanie blach odbywa się za pomocą śrub lub gwoździ. Zawsze należy dbać o to, żeby blachy zachodziły na siebie, co pozwoli uniknąć ewentualnych przecieków. Dzięki temu, że blacha jest lekka, sam proces nie jest trudny i może być wykonywany mniejszą ekipą. Pokrycia dachowe ceramiczne są dużo cięższe, a co za tym idzie, ich montaż jest również trudniejszy i wymaga większego wysiłku.

Należy również pamiętać o tym, że konieczne jest zamontowanie pasów rynnowych czy wiatrownicy. Zapewni to trwałość i prawidłowe funkcjonowanie całego dachu.

Dodaj komentarz