Jak nauczyć małego psa chodzić na smyczy?

Kiedy organizm psa po ostatnim szczepieniu dochodzi do siebie i w pełni się regeneruje,przychodzi czas na pierwszy spacer. Wbrew pozorom może okazać się,że to nie taka łatwa sprawa a pierwsze wyjście na zewnątrz będzie nie lada wyzwaniem zarówno dla właściciela jak i dla jego pupila. Aby codzienne spacery z psem stały się dla nas i dla niego przyjemnością,musimy się przede wszystkim uzbroić w cierpliwość i dobrze się do tego przygotować.

Obroża, szelki i smycz

Pierwszym krokiem będzie zaopatrzenie się w podstawowe akcesoria psiej wyprawki,czyli w obrożę lub szelki oraz smycz. W przypadku obroży lub szelek należy dobrać odpowiedni rozmiar adekwatny do rasy i maści psa. Jeżeli chodzi o delikatne psiaki,polecamy szelki,które dodatkowo chronią kręgosłup zwierzęcia rozkładając ciężar na całe ciało.
Dobór smyczy także ma znaczenie. Nie każda smycz jest taka sama. Na sam początek idealnie nadawać się będzie smycz klasyczna. Ma stałą długość, najczęściej 120 cm i świetnie się sprawdza w sytuacjach,gdy chcemy,aby pies pokonał określony odcinek trasy przy nodze,czyli będzie odpowiednia do nauki chodzenia przy nodze. Przy wyborze akcesoriów spacerowych należy zwrócić uwagę także na materiał i jakość wykonania. Muszą być to produkty solidne i przede wszystkim bezpieczne dla naszego pupila i jego skóry. Zapraszamy do sklepu internetowego,gdzie znajdą Państwo wszystkie akcesoria dla małego psa – Petinio.com.

Oswojenie psa z obrożą i smyczą

Przygotowanie się do wyjścia nie kończy się niestety na zakupie niezbędnych do tego gadżetów. Zanim wybierzemy się na pierwszy spacer,musimy oswoić z nimi naszego pupila. W jaki sposób? Zaczynamy od obroży. Zakładamy ją na szyję psa na początku na kilka minut i za każdym razem wydłużamy ten czas. Najlepiej zająć go wtedy zabawą,aby nie skupiał się tak bardzo na fakcie,że nosi coś na szyi. Dobrze będzie,jeżeli noszenie obroży będzie kojarzyć mu się z czymś przyjemnym.

Następnie oswajamy psa ze smyczą. Przypinamy ją do obroży lub szelek a następnie puszczamy psa,aby mógł przyzwyczaić się do ciągnącej się za nim rzeczy. Jeżeli już zaakceptuje ten stan rzeczy przechodzimy do nauki prowadzenia na smyczy. Łapiemy delikatnie smycz,trzymamy luźno i chodzimy z nią za psiakiem. Jeżeli nie wyrywa się i nie ciągnie nas do przodu,możemy go nagrodzić smakołykiem. W tens sposób pokazujemy mu,że dobrze się zachowuje i zasługuje na nagrodę.

Nauka chodzenia na smyczy

Gdy pies pozna się już bliżej z obrożą i smyczą przychodzi czas na naukę chodzenia na smyczy. W pierwszej kolejności uczymy psa przychodzenia na zawołanie. Jeżeli opanuje już tę umiejętność,przechodzimy do treningu. Przywołujemy psa,zakładamy obrożę lub szelki oraz przypinamy smycz. Jeżeli wykonana poprawnie i grzecznie polecenia,nagradzamy szczeniaka przysmakiem. Następnie powoli wykonujemy krok do przodu trzymając luźno smycz,a w drugiej dłoni smakołyk,który ma zachęcić psa do ruchu. Jeśli poruszy się po ziemi dostaje nagrodę,jaką jest owa przynęta. Ćwiczenie powtarzamy kilkakrotnie,zwiększając liczbę kroków oraz odstęp między przekąskami.

Jak sprawić aby pies zaczął chodzić przy nodze?

Podobnie postępujemy przy nauce chodzenia przy nodze. Pies nie może iść przed nami ani ciągnąć smyczy. Jeżeli nie szarpie smyczy,nie gryzie jej i idzie równo przy nodze powinien zostać nagrodzony. Może to być nie tylko smakołyk ale także i głaskanie czy zabawa. Niestety zanim pies opanuje chodzenie na smyczy,może na początku nieco się irytować zaistniałą sytuacją i wybiegać przed nas czy ciągnąć za smycz. W tym momencie musimy dać mu jednoznacznie dać do zrozumienia,że nie on tu rządzi. W takim przypadku stajemy w miejscu i czekamy,aż zwierzę się uspokoi. Będzie dla niego jasne,że jeżeli smycz jest napięta musi stać. Jeżeli będzie luźna,to będzie znak,że może iść dalej.

Bywa czasem i tak,że pies nie ma ochoty iść dalej. Aby go zachęcić użyć możemy zachęty w postaci smakołyków czy zabawek,jednak z czasem rezygnujemy z nich. Nagradzamy w przypadku poprawnie wykonanych poleceń.

Pierwsze wyjście do parku

Jeżeli naukę chodzenia na smyczy w domowych warunkach mamy za sobą,przechodzimy do kolejnego etapu,czy wyjścia na zewnątrz,np.do ogrodu czy parku. Niemniej jednak należy pamiętać,że wszystkie te miejsce będą czymś nowym dla naszego pupila. Dlatego też trzeba się przygotować na sytuację,gdy pies będzie nieco zdezorientowany a przede wszystkim ciekawy każdego zakątka. Wtedy również może się zdarzyć,że zapomni o dobrych manierach. W takim wypadku najlepiej powtórzyć wszystkie czynności,jakich uczyliśmy psa w domu.

Podsumowanie

Jak widać,początki nauki chodzenia na smyczy bywać mogą różne. Biorąc pod uwagę rasy psów,wyróżnić możemy te,które bardzo szybko się uczą,ale także i takie,którym przyswajanie nowych umiejętności idzie jak przysłowiowa “krew z nosa”. Nie należy się jednak poddawać i regularnie ćwiczyć ze swoim pupilem. Przede wszystkim na sam początek warto zadbać o niezbędne akcesoria spacerowe takie jak smycz/szelki i obroża oraz “małe co nie co” w ramach nagrody za poprawne wykonanie poleceń. Idealnie sprawdzą się smaczne przekąski dla psów oraz zabawki,które będą stanowić zachętę do dalszych treningów. Zapraszamy do zakupów online w sklepie Petinio.com,gdzie znajdą Państwo wszystkie akcesoria dla małego psa.

Dodaj komentarz